- 27 stycznia 1945 roku wyzwolony został niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz. By uczcić pamięć ofiar pochodzenia żydowskiego, zamordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy rocznicę wyzwolenia obozu Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu – przypomina Renata Metzger, dyrektor Resursy Obywatelskiej.
Włączając się w obchody tego dnia Resursa organizuje w niedzielę o godz. 17 specjalny pokaz fabularyzowanego polsko-amerykańskiego dokumentu „Kto napisze naszą historię” w reżyserii Roberta Grossman. Roberta Grossman i producentka Nancy Spielberg, siostra Stevena, przybliżają historię Emanuela Ringelbluma i założonej przez niego podziemnej organizacji Oneg Szabat. Tworzyło ją kilkudziesięciu żydowskich intelektualistów i działaczy społecznych, którzy gromadzili materiały dokumentujące życie w getcie warszawskim. Archiwum Ringelbluma zostało wpisane na listę UNESCO „Pamięć Świata” jako zabytek światowego dziedzictwa. To unikalny zbiór dokumentów stanowiących jedno z najważniejszych świadectw dotyczących Zagłady Żydów polskich.
Film przeplata unikatowe archiwalia, wywiady i fabularyzowane sceny. Obraz „Kto napisze naszą historię”, w którym występują m.in. Karolina Gruszka, Jowita Budnik, Piotr Głowacki, Wojciech Zieliński, Adrien Brody (lektor), był dotychczas pokazywany tylko na festiwalach, nie miał jeszcze ani światowej, ani polskiej premiery. Specjalne pokazy 27 stycznia, w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holacautsu, odbędą się w kilkunastu krajach na całym świecie. Resursa będzie jednym z kilku miejsc w Polsce, gdzie zostanie zaprezentowany ten niezwykły obraz.
Jednym z żydowskich intelektualistów angażujących się w prace Oneg Szabat był radomian, pisarz Jehoszua Perle – podkreśla Renata Metzger.
27 stycznia film będzie pokazywany także w siedzibie UNESCO w Paryżu, w której zgromadzi się ok. 1500 dyplomatów z całego świata. Wezmą w niej udział także twórcy obrazu. Dyskusja będzie transmitowana na żywo na profilu społecznościowym filmu: TUTAJ i tam, będzie ją można śledzić.
Cena biletu 10 zł; można też wejść na podstawie ważnego karnetu KDF.