Jak zaznacza Marta Milewska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Czarnolas jest jedyną w Polsce i na świecie placówką muzealną poświęconą Janowi Kochanowskiemu - wybitnemu poecie i niezwykłej osobowości epoki renesansu. Od ponad 40 lat stanowi oddział Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Wkrótce to się zmieni. Placówka od 14 lutego stanie się samodzielną instytucją kultury, tym samy zyskując prestiż i większe możliwości. - Jest to dla Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie bardzo ważny moment, przełomowy w dziejach funkcjonowania placówki. Muzeum powstało w 1961 roku. W 2021 roku będziemy obchodzić 60-lecie, więc to jest też taki prezent jubileuszowy - przyznaje Maria Jaskot, kierownik muzeum w Czarnolesie.
Jak wyjaśnia kierownik czarnoleskiej placówki, usamodzielnienie placówki to również wielkie zobowiązanie i wyzwanie dla całego zespołu. Teraz muzeum czeka wiele zmian, nie tylko administracyjnych, ale również inwestycyjnych. Maria Jaskot zaznacza, że cele muzeum, jako samodzielnej placówki zostały już sprecyzowane, to m.in. edukacja i tworzenie dogodnych warunków dla rozwoju badań nad twórczością Jana Kochanowskiego. - Ponadto przed nami ważny projekt – rewitalizacja oficyny dworskiej; to ten malowniczy budynek tuż przy dworku, chętnie fotografowany przez wszystkich odwiedzających. Obiekt z niezwykłą historią, którą chcemy wyeksponować – tłumaczy Maria Jaskot. - Mam nadzieję, że uda nam się rozpocząć prace jeszcze w tym roku. Zyskamy salę konferencyjno-edukacyjną i kawiarenkę, która jest nam tutaj bardzo potrzebna.
Zdaniem Rafała Rajkowskiego, wicemarszałka Mazowsza „ta wyjątkowa placówka zasługuje na to, aby zacząć funkcjonować samodzielnie”. - Chcemy, aby mogła się dalej rozwijać i to z jeszcze większą dynamiką. Ta samodzielność otworzy muzeum drogę do funduszy zewnętrznych na rozwój, na poszerzanie oferty czy dostosowywanie jej do oczekiwań współczesnego odbiorcy. Muzeum rocznie odwiedza ok. 30 tys. osób – podkreśla Rajkowski. I zaznacza: – Podział instytucji nie wpłynie negatywnie na zatrudnionych tu pracowników.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/muzeum-jana-kochanowskiego-w-czarnolesie-zdjecia/62194
W głosowaniu podczas wtorkowej sesji 26 radnych sejmiku Mazowsza było za usamodzielnieniem Muzeum Jana Kochanowskiego, czterech przeciw, a 17 wstrzymało się od głosu. Za, spośród radnych wybranych w okręgu radomskim, opowiedzieli się: Leszek Przybytniak (PSL), Rafał Rajkowski i Tomasz Śmietanka (obaj PO). Od głosu wstrzymał się Jan Rejczak i Jakub Kowalski (obaj PiS). Nieobecne były Anna Wolszczak i Ewa Białecka (PiS). Mazowieccy radni nad wydzieleniem Czarnolasu z „Malczewskiego” głosowali po raz drugi. W grudniu ubiegłego roku był remis - 24:24.
Na 2020 rok w budżecie Mazowsza zarezerwowano 1,8 mln zł na funkcjonowanie placówki.
Przypomnijmy: o zamiarze usamodzielnienia muzeum poinformował wiosną ubiegłego roku marszałek Mazowsza Adam Struzik. Plany sejmiku nie zyskały wtedy akceptacji pracowników Muzeum im. Jacka Malczewskiego. - Odczuwamy ogromny smutek i stratę z tego powodu, że instytucja, którą się opiekowaliśmy, wkładając w to mnóstwo czasu, zaangażowania, wysiłku i energii, którą doprowadziliśmy do stanu rozkwitu, teraz będzie samodzielną jednostką. I my tej części dorobku zostaniemy pozbawieni – mówił Marek Słupek, przewodniczący związków zawodowych w Muzeum im. Jacka Malczewskiego.
Swoje stanowisko pracownicy przedstawili w piśmie do marszałka Struzika i do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z kolei władze sejmiku podkreślały, że Czarnolas „dojrzał do samodzielności”, że ma „olbrzymi potencjał, a autonomia pozwoli placówce rozwinąć skrzydła. Bo Czarnolas w 2018 roku odwiedziło 28 tys. osób, a Muzeum im. Jacka Malczewskiego 21 tys.
https://www.cozadzien.pl/radom/muzeum-w-czarnolesie-samodzielna-placowka/62155