W ubiegłym roku dzięki samorządowi woj. mazowieckiego udało się zakupić obraz malarza „Córka Julia we wnętrzu" z 1923 r. czy „Portret Karola Potkańskiego” z 1906 r. Teraz dzięki wsparciu samorządu Mazowsza udało się zakupić „Portret Zofii Atteslander”. Obraz został wystawiony na aukcję przez warszawski dom Desa-Unicum. Udało się go wylicytować za 156 tys. zł. Decyzja o licytacji obrazu została podjęta w przededniu aukcji.
- Obraz przedstawia Zofię Atteslander, jedną z prywatnych uczennic Jacka Malczewskiego. Jest to jej drugi portret, który znamy dopiero od niedawna. Ten pierwszy znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie i został namalowany osiem lat później w 1908 r – mówi Paulina Szymalak-Bugajska, kierownik działu sztuki dawnej MJM. - Tu natomiast mamy do czynienia z wizerunkiem młodej, roześmianej kobiety. Sam obraz malowany dosyć oszczędnymi środkami, jeśli chodzi o kolorystykę. Cała postać modelki ukazana jest z profilu, natomiast twarz zwrócona jest wprost na widza, dzięki czemu możemy złapać kontakt wzrokowy z modelką. Bardzo zgrabna i wdzięczna postać, sportretowana w krajobrazie.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/marszalek-adam-struzik-w-muzeum-jacka-malczewskiego-zdjecia/72370
Pieniądze na zakup dzieła Malczewskiego pochodzą z budżetu samorządu Mazowsza. Uroczyste przekazanie obrazu przez marszałka Mazowsza Adam Struzika nastąpiło w poniedziałek, 26 kwietnia. - Muzeum z dużą determinacją stara się pozyskiwać kolejne płótna Jacka Malczewskiego. Z przyjemnością więc pomagamy w tych zakupach. Za nami też remont zabytkowych kamienic Gąski i Esterki, który otworzy zupełnie nowy etap w historii tej placówki. We wspaniale odnowionych wnętrzach będzie się mieścić Muzeum Radomia. Chciałbym i bardzo na to liczę, aby była to jedna z najnowocześniejszych placówek muzealnych w naszym województwie - mówił w trakcie przekazania obrazu marszałek Adam Struzik.
„Portret Zofii Atteslander” pochodzi z 1900 r. Historycy sztuki twierdzą, że poza Zofii Atteslander koresponduje z postaciami, które Malczewski uczynił bohaterkami cyklu „Zatruta Studnia”. Zofia Atteslander ur. 1874, zm. ok. 1928 . Była polską malarką, tworzącą m.in. w Berlinie, Paryżu i Wiesbaden. Początkowo studiowała prywatnie u Jacka Malczewskiego w Krakowie, potem u Franza von Lenbacha, Heinricha Knirra i Stanisława Grocholskiego w Monachium. Specjalizowała się w malarstwie portretowym i w martwych naturach. Była rozchwytywaną malarką w środowiskach arystokratycznych. W 1904 r. w Wiesbaden wykonała portrety rumuńskiej rodziny królewskiej.
- Staramy się, mimo pandemicznej rzeczywistości, działać aktywnie i wzbogacać muzeum w nowe eksponaty. Ostatnio był to pamiętnik Bronisławy Malczewskiej z oryginalnym wpisem naszego patrona – Jacka Malczewskiego. Tym razem dzięki bardzo udanej współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego kupiliśmy cenny obraz autorstwa naszego patrona. W związku z tym urząd marszałkowski zalecił nam przygotowanie strategii bezpiecznego zakupu eksponatów. To dla nas wyróżnienie i cieszymy się, że to właśnie naszemu muzeum powierzono to zadanie – mówił Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.