Święto patrona miasta, tradycyjnie już, rozpoczęła w sobotę odpustowa msza święta koncelebrowana przez ordynariusza diecezji radomskiej ks. bp. Henryka Tomasika. Po południu zaś w Resursie Obywatelskiej mogliśmy zobaczyć nowy poczet władców Polski, stworzony przez światowej sławy plakacistę, prof. Waldemara Świerzego. Portrety królów i książąt prof. Świerzy stworzył 123 lata po Janie Matejce, uwzględniając najnowsze wyniki badań historycznych i antropologicznych. Dodał też piątkę tych władców, których wielki Matejko – z różnych względów – pominął. Wychowanych na poczcie Jana Matejki niektóre wizerunki mogą przyprawić o szok, bo Świerzy chciał widzieć w królach i książętach żywych ludzi i bynajmniej swoim „modelom” nie pochlebiał. Ekspozycję, na którą składa się 49 plakatów, można nie tylko oglądać, ale także... czytać. Bo twórcy wystawy do każdej postaci dołączyli krótką charakterystykę – znalezioną w źródłach.
Jeśli ktoś nie widział „Nowego pocztu władców Polski”, może to jeszcze zrobić, bo ekspozycja w Resursie czynna będzie aż do 13 kwietnia.
http://www.cozadzien.pl/zdjecia/nagroda-im-swietego-kazimierza/45485
Retrospekcja najlepsza
Drugi dzień Kazików to, jak zawsze, Wielki Test Wiedzy o Radomiu i wręczenie Nagrody św. Kazimierza. Tym razem o ufundowaną przez Galerię Słoneczną nagrodę walczyło 28 trzyosobowych drużyn, m.in. Bractwo Rowerowe, Cech Piekarzy, MZDiK, kibice Radomiaka, drużyna grodu Piotrówka, „Gazeta Wyborcza” w Radomiu, Klub Inteligencji Katolickiej, Samozwańcza Grupa Miłośników Resursy, Miejska Biblioteka Publiczna, pun Nasza Szkapa, Klub Seniora „Weteran”, Wydział Sztuki UTH. Uczestnicy testu musieli wiedzieć m.in., ile jest głosek w słowie „radomianie”, ilu chłopcom w ubiegłym roku nadano imię Kazimierz i ile jest w Radomiu Biedronek, kiedy pojawiły się w naszym mieście latarenki adresowe i z którego roku pochodzi najstarsze zdjęcie Radomia. Pierwsza i druga runda były rzeczywiście na rozgrzewkę, ale trzecia i czwarta wymagały od biorących udział w teście naprawdę dużej wiedzy.
http://www.cozadzien.pl/zdjecia/v-wielki-test-wiedzy-o-radomiu/45484
Trzecie miejsce zajęła drużyna prezydenta Radomia (47 punktów na 60), a drugie przypadło drużynie Klubu Turystyki Rowerowej „Orkan” (48 punktów na 60). Największą (50 punktów na 60 możliwych) wiedzą o historii Radomia wykazała się drużyna facebookowego profilu Radom. Retrospekcja, czyli Barbara Łopyta, Jerzy Blejsz i Grzegorz Siek. - Okazuje się, że współpraca z Resursą popłaca. Bo odpowiedzi na część pytań znaliśmy dlatego, że uczestniczymy w Retrospotkaniach – przyznała odbierając nagrodę Barbara Łopyta.
Drukarki dla Ławaryszek
A nagroda to cztery drukarki z tuszami, tonerami i nawet papierem, które za kilka dni pojadą do polskiego Gimnazjum im. Stefana Batorego w Ławaryszkach na Litwie. Bo to już tradycja – nagrodę dla zwycięzcy testu funduje Galeria Słoneczna, a zwycięzcy przekazują ją polskiej szkole na Litwie. I to sama szkoła zdradza organizatorom Kazików, co jest jej najbardziej potrzebne.
Tuż po ogłoszeniu zwycięzcy Wielkiego Testu Wiedzy o Radomiu dowiedzieliśmy się, kto zdobył Nagrodę Świętego Kazimierza. Nagroda, przypomnijmy, przyznawana jest osobom, stowarzyszeniom czy organizacjom, które wykazały się w roku poprzednim wybitnymi dokonaniami w dziedzinie popularyzacji historii i tradycji Radomia oraz jego dziedzictwa kulturowego. Komisja konkursowa nominowała ośmiu kandydatów. I zdecydowała, że laureatem Nagrody św. Kazimierza zostanie dr Adam Duszyk, historyk, nauczyciel historii w VI LO i pomysłodawca corocznych inscenizacji historycznych, przypominających Republikę Radomską. - To dla mnie ogromny zaszczyt, zwłaszcza, że zostałem laureatem jubileuszowej edycji nagrody i otrzymuję ją w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. A dla nauczyciela historii Nagroda Świętego Kazimierza jest bardzo wyjątkowa – mówił laureat. - Tym bardziej decyzja komisji konkursowej jest dla mnie ważna i wyjątkowa, że nie jestem radomianinem z urodzenia. Przyjechałem tutaj 20 parę lat temu. To, co mnie w Radomiu najbardziej ujęło, to ludzie – ciepli, życzliwi i dobrzy.
Kaziki bez kluczy
Niedzielną część Kazików zakończył żywiołowy koncert Kapeli Świętojańskiej z litewskich Sużan.
Szkoda, że w tym roku klucze św. Kazimierza uczestnicy Kazików mogli tylko oglądać – kiedy wręczano je laureatom testu i Nagrody św. Kazimierza. W ubiegłych latach można je było kupić w kazikowy weekend w piekarniach albo właśnie w Resursie. Tym razem piekarze kluczy dla radomian nie upiekli.