Do konkursu uczniowie mogli zgłaszać autorskie utwory literackie, np. wiersz, opowiadanie bądź esej, które były inspirowane cytatem z wiersza Zbigniewa Herberta „Przesłanie pana Cogito”. - Przede wszystkim chcieliśmy inicjować i wskrzeszać twórczość literacką młodych artystów. Być może w przyszłości będą oni bardzo znanymi twórcami, ale dziś muszą mieć przestrzeń do stawiania pierwszych kroków, a takie konkursy są do tego idealną okazją- wyjaśnia Tomasz Trela, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/final-konkursu-tworczosci-literackiej-w-mscdn-zdjecia/99569
Była to pierwsza edycja konkursu, a nagrody rozdano w trzech kategoriach wiekowych. Udział w konkursie wzięło 45 uczniów z różnych szkół z Radomia i regionu. - Prac było naprawdę sporo, a cała trudność w wyborze najlepszych utworów polegała na tym, że naprawdę duża część prac była bardzo oryginalna. Choć wybór nie był łatwy, to jednak jury zadecydowało jednogłośnie - tłumaczy Irmina Warmiak, przewodnicząca jury.
W kategorii I (10-13 lat) pierwsze miejsce zajęła Zuzanna Kuba, drugie miejsce powędrowało do Jana Makowskiego, natomiast trzecie zajęła Hanna Kulesza.
W kategorii II (14-15 lat) pierwsze miejsce zajęła Hanna Winter, drugie miejsce zajął Adam Kozłowski, a trzecie miejsce zajął Jakub Korczak.
W kategorii III (16-19 lat) pierwsze miejsce zajęła Lena Kłosińska, drugie miejsce zajęła Zofia Spyra, natomiast trzecie miejsce zajęła Kamila Rodziewicz.
Galę wręczenia nagród uświetniły występy artystyczne. Na scenie pojawiła się m.in. aktorka Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, Iwona Pieniążek, która przeczytała fragmenty wyróżnionych utworów.
Organizatorami konkursu byli: Stowarzyszenie Nauczycieli Polonistów, Biblioteka Pedagogiczna w Radomiu, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Radomiu, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Radomiu, Akademia Handlowa i Nauk Stosowanych w Radomiu.
https://dami24.pl/wiadomosci/napisali-najpiekniej/29078