Trzy dni pełne kryminału w różnej postaci – tak wyglądał festiwal „Będzie kryminał!”, na który zaprosiła Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu. – Kryminał dlatego, że to jeden z najczęściej wypożyczanych gatunków z radomskiej biblioteki, zresztą nie tylko radomskiej. Generalnie to najbardziej poczytny gatunek w kraju – tłumaczy Przemysław Czaja, dyrektor MBP w Radomiu.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/bedzie-kryminal-spotkanie-z-bogdanem-lachem-zdjecia/105382
Wydarzenie rozpoczęło się w czwartek, 28 listopada od spotkania autorskiego z Maciejem Siembiedą i promocją jego powieści „Kairos”. – Tak naprawdę my się lubimy bać w trakcie czytania książki, bo kiedy ten strach idzie za daleko, to po prostu ją zamykamy i tyle – komentuje pisarz – Dodatkowo moi czytelnicy uwielbiają rozwiązywać zagadki w trakcie czytania.
Ale kryminał to nie tylko literatura... - Dlatego też nasz festiwal ma bardziej popkulturowy wymiar. Rozmawiamy również z profilerami, śledczymi, lekarzem medycyny sądowej czy podcasterami, którzy tworzą materiały w kategorii true crime - wylicza dyrektor MBP.
Jeszcze tego samego dnia w bibliotece pojawił się Bogdan Lach, który jest właśnie profilerem policyjnym, psychologiem śledczym i współautorem książki „Zbrodnia niedoskonała”. Bogdan Lach m.in. wyjaśnił słuchaczom tajniki profilowania przestępcy.
https://www.cozadzien.pl/kultura/bedzie-kryminal/105285
Za sprawą festiwalu radomska biblioteka stała się również miejscem, w którym mogliśmy dowiedzieć się o tym, kto zabił, jak wygląda sekcja zwłok, kiedy nastąpił zgon i czy można przyzwyczaić się do śmierci, a także, czy literatura rzetelnie przedstawia pracę lekarza na miejscu zbrodni. Na te wszystkie pytania odpowiedział Wojciech Owsiński, lekarz medycyny sądowej.
Ostatniego dnia festiwalu 20 chętnych wzięło udział w warsztatach pisania opowiadań kryminalnych pod okiem Michała Larka, pisarza i literaturoznawcy. – Warsztatowicze musieli wykonać moje ulubione zadanie, które nazywam „psem”. Podrzucam im taki surowy pod względem emocji fragment opowiadania byłego policjanta, następnie uczestnicy muszą przeczytać go, skomentować, wykazać jakieś niedoróbki, a potem przerobić ten tekst na plastyczne i barwne opowiadanie – wyjaśnia Michał Larek – Opowieść powinna zapadać w pamięć i wywoływać wręcz tęsknotę za nią – dodaje.
Tuż po warsztatach rozpoczęło się spotkanie z Agnieszką Gracą, której debiut literacki pt. „Czarny poniedziałek” zdobył w tym roku Nagrodę Wielkiego Kalibru. To wyróżnienie literackie przyznawane przez Stowarzyszenie Miłośników Kryminału i Sensacji. – To, że piszę akurat kryminały wyszło bardzo naturalnie, bo w zasadzie już od podstawówki to jest mój ulubiony gatunek. To po prostu trwająca już parędziesiąt lat miłość do kryminału – zdradza nam pisarka.
Łącznie w ciągu trzech dni w radomskiej bibliotece pojawiło się ośmiu gości, którzy opowiedzieli o kryminale z różnych perspektyw. Na fotelu zasiedli jeszcze: Robert Małecki wraz ze swoją najnowszą książką "Skrzep", Olga Herring, podcasterka true crime, Michał Larek, pisarz i podcaster, a także Jakub Ćwiek ze swoją książką "Sues Dei".
Festiwal "Będzie kryminał!" realizowany był w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Wydarzenie przyciągnęło dużo zainteresowanych osób, a dyrektor biblioteki nie wyklucza tego, że w przyszłym roku wystartuje kolejna edycja.