Za nami tegoroczna edycja Nocy Muzeów. Placówki kultury w Radomiu i regionie otworzyły się do późnych godzin nocnych dla odwiedzających.
Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli
Tegoroczną Noc Muzeów zorganizowano jak zawsze dzień wcześniej, czyli w piątek, 12 maja.
Specjalnymi gośćmi byli Matylda Damięcka, Radek Łukasiewicz tworzący duet Matylda/Łukasiewicz oraz ceniony i nagradzany grafik i plakacista Ryszard Kajzer. Ryszard Kajzer jest grafikiem, autorem plakatów, ilustracji i projektów książek. Wykłada w warszawskiej ASP oraz Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Prowadził warsztaty projektowania plakatu na uczelniach w Sztutgarcie, Helsinkach, Budapeszcie, Oradei, Bukareszcie, San Luis Potosi i w Mexico City. Jest laureatem wielu konkursów w kraju i za granicą. Podczas Nocy Muzeów zaprezentowano autorski wybór dzieł artysty.
Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu
W tym roku placówka obchodzi 100-lecie, dlatego Noc Muzeów była wyjątkowa. Impreza odbyła się pod hasłem "Lata dwudzieste, lata trzydzieste...". Zainaugurował ją koncert. Odbył się quiz wiedzy o historii muzeum. Warsztaty pn. "malowana porcelana".
W nawiązaniu do tematyki wydarzenia nauczyciele i uczniowie z Zespołu Szkół Skórzanych-Odieżowych, Stylizacji i Usług oraz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku wzięli udział w pokazie mody z lat 20-tych i 30-tych. Pokaz "policyjnej mody mundurowej" zaprezentowała Grupa Rekonstrukcji Historycznej Policji Państwowej w Radomiu.
Zwiedzający wzięli udział w konkursie o przyrodzie w wystawach i konkursie na najlepsze przebranie z epoki.
Było również kuratorskie oprowadzanie po wystawach. O godz. 23 odbyła się druga część koncertu w tematyce imprezy. Miłośnicy astronomii mogli obserwować niebo na specjalnym stoisku.
Były także projekcje filmów, oraz prezentacja wystawy "Pieniądze II Rzeczypospolitej, konkurs numizmatyczny oraz bezpłatna wycena monet i banknotów" zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział im. dr. Teofila Rewolińskiego w Radomiu oraz "Wynalazki początków XX w." - w wykonaniu nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Elektronicznych.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/noc-muzeow-2023-w-malczewskim-zdjecia/91690
Muzeum Historii Radomia i Apteka Kultury
Tutaj grupy 50-osobowe wzięły udział w konkursie wiedzy o historii Radomia. W Aptece Kultury odbył się wykłada dra Adama Duszyka, wicedyrektora muzeum pt. "Policjanci i złodzieje. Przestępczy światek międzywojnia".
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/noc-muzeow-2023-muzeum-historii-radomia-zdjecia/91683
Rewitalizacja
Zwiedzający obejrzeli wystawę archeologiczno-architektoniczną założenia zamku radomskiego "Dom wedle bramy" oraz wystawy numizmatyczne: monety biblijne, Kopernik w numizmatyce. Uczestnicy Nocy Muzeów otrzymali również ubity okolicznościowy żeton.
Sąd Okręgowy w Radomiu
Przy ul. Warszawskiej można było obejrzeć okolicznościową ekspozycję historyczną oraz gmach sądu. Tutaj wykład również wygłosił dr Adam Duszyk, tym razem pn. "Dziś prawdziwych kasiarzy już nie ma, czyli szemrane towarzystwo międzywojnia. Odbył się również pokaz zatrzymania niebezpiecznego przestępcy (przed budynkiem sądu) oraz w budynku sądu pokazowe posiedzenie ws. zastosowania tymczasowego aresztowania. Po tym, kolejny wykład dra Duszyka pn. " Instytucje sądowe dawnego Radomia o ponadregionalnym zasięgu".
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/noc-muzeow-2023-z-mazowiecka-policja-zdjecia/91682
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia"
W nocnym zwiedzaniu uczestnicy obejrzeli stałe wystawy: „Wszystko widzę jako sztukę. Wystawa dla dzieci”, Norbert Delman „Grotto, Lia Kimura. „Yasashi-sa (Czułość) oraz na tarasie wystawę Agaty Agatowskiej „Power & Fashion”. Podczas Nocy Muzeów obecni byli artyści artyści: Lia Kimura i Norbert Delman. Odbył się także pokaz filmów animowanych i fabularnych nominowanych do tegorocznych Oscarów oraz polskich krótkich filmów fabularnych ze Studia Munka.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/noc-muzeow-2023-w-mcsw-elektrownia-zdjecia/91693