– Spotykamy się na wernisażu ciekawej wystawy zatytułowanej „Lalkowo-lekturowo. Nie tylko dla moli (książkowych)”. Ta dzisiejsza wystawa pokazuje, że Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu jest instytucją żywą, jest instytucją otwartą – powiedział podczas otwarcia ekspozycji Adam Duszyk, zastępca dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
Bo to dwie zdolne radomianki, Jolanta Weiser i Anna Michalczyk, zgłosiły się do placówki z propozycją zorganizowania wystawy, a muzeum podjęło wyzwanie. Panie różne lalki robią od lat, a wystawy były prezentowane w 12 miastach Polski m.in. Warszawie, Lublinie, Łodzi czy Kielcach. – Ta wystawa jest dla nas wyjątkowa dlatego, że chciałyśmy pokazać literaturę, cały przekrój od starożytności do współczesności, właśnie po raz pierwszy w Radomiu. Przedstawiamy 24 utwory literackie. To 174 lalki – powiedziała Jolanta Weiser, autorka lalek.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/lalkowo-lekturowo-nie-tylko-dla-moli-ksiazkowych-zdjecia/83778
Lalki przedstawiają 11 scenek z literatury polskiej, siedem scen z literatury obcej i sześć z baśni Hansa Christiana Andersena. We wnętrzach muzeum odtworzono fragmenty m.in. z „Pana Tadeusza”, „Trylogii”, „Quo Vadis”, „W pustyni i w puszczy”, „Lalki”, „Zemsty”, „Nocy i dni”, „Wesela”, „Przygód Tomka Sawyera”, „Przeminęło z wiatrem”, „Dumy i uprzedzenia” czy „Ani z Zielonego Wzgórza”. Lalki nie służą do zabawy, a do oglądania.
Podczas wernisażu, który odbył się w piątek, 1 lipca wśród zwiedzających dało się usłyszeć głosy zachwytu i podziwu nad misternie wykonanymi postaciami. Każda z nich to dopracowany obiekt bogaty w detale; widać tu drobiazgową pracę ich twórczyń: Jolanty Weiser i Anny Michalczyk. Lalki i stroje częściowo były szyte na maszynie, a częściowo ręcznie. Znalezienie odpowiedniej koronki, materiału czy skórki na buty było czasochłonne. Autorki starały się jak najwierniej odtworzyć postacie, dlatego oglądały ekranizacje poszczególnych dzieł, przeglądały rysunki czy ryciny.
Atrakcją podczas otwarcia ekspozycji był konkurs, który polegał na odnalezieniu 10 postaci niepasujących do danej scenerii. Wśród postaci nie z tej bajki były m.in: Makbet i Lady Makbet, Janko Muzykant, Pipi Lansztrung, Pan Twardowski, Dzwoneczek czy Aladyn.