Program „Kultura w sieci” składa się z dwóch części – dotacji i stypendiów. W ramach części dotacyjnej, rozstrzygniętej 15 maja, wsparcie otrzymało 1 182 beneficjentów z całej Polski. Wysokość wsparcia to 60 mln zł.
Rozstrzygnięty 22 maja program stypendialny to drugi element programu „Kultura w sieci” kierowany bezpośrednio do środowisk twórczych. Stypendia, każde w łącznej wysokości 9 tys. zł, otrzyma 2 223 twórców. Wsparcie w ramach programu „Kultura w sieci” otrzymało łącznie 3 405 projektów.
Patryk Wikaliński ukończył Wydział Filologiczno-Pedagogicznego UTH. Jest też jednym z najlepszych na świecie fotografów mobilnych. Wydawałoby się, że w blokowiskach z „wielkiej płyty” nie ma nic ciekawego. Okazuje się jednak, że mogą się one podobać nawet za oceanem.
Minimalistyczne zdjęcia budowli z Radomia, Warszawy, Berlina i Oslo zostały zauważone i docenione w Dolinie Krzemowej, a ich autora zaliczono do grona najlepszych fotografów mobilnych. Prace Patryka pojawiły się na największych targach międzynarodowych w Nowym Jorku, Wiedniu czy Atlancie.
- Od teraz moje bloczkowe konto na Instagramie: https://www.instagram.com/patryk_wikalinski i Facebooku, zyska nowe treści wideo. Ale to nie jest wszystko. Każdy odwiedzający mój profil będzie miał dostęp do plików, które będę publikował w ramach warsztatów online totalnie za darmo. Szykujcie się na spotkania na żywo, kompletne tutoriale z wykorzystaniem aplikacji z których korzystam na co dzień. Przede mną mnóstwo pracy. Najlepsze jest to, że ta wiedza trafi do bardzo dużej liczby osób - dodaje Patryk Wikaliśnki.
- Gratuluję wszystkim stypendystom i dziękuję za zaangażowanie. Te projekty pokazują, jak bardzo polscy twórcy, polscy artyści są kreatywni. W ramach „Kultury w sieci” powstaną m.in. śpiewniki domowe, multimedialny słownik gwary, film dokumentalny, czasopismo promujące literaturę klasyczną czy blog opisujący pracę wiolonczelistki. Odbędą się koncerty balkonowe i internetowe warsztaty budowy krosna i tkania ręcznego. To wsparcie w ramach „Kultury w sieci” ma podwójny wymiar. Z jednej strony to konkretna pomoc finansowa dla artystów, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Z drugiej strony projekty będą udostępnione w sieci bezpłatnie, a więc będą dostępne dla nas wszystkich - powiedział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.