Justyna Bargielska to jedna z ważniejszych poetek młodego pokolenia, głos wyrazisty i indywidualny. Jest laureatką trzeciej edycji konkursu im. R.M. Rilkego (2001), dwukrotnie zdobyła Nagrodę Literacką Gdynia (w roku 2010 i 2011). Krytycy twórczości prozatorskiej Bargielskiej zwracają uwagę na jej wybitną językową wrażliwość, umiejętność przetwarzania rzeczywistości w gęstą substancję literatury, zwięzłą, ironiczną, czasami nieco surrealną (https://culture.pl/pl/tworca/justyna-bargielska). Surrealistyczny posmak ma też jej twórczość poetycka. Ten surrealizm nie ucieka jednak od codzienności, co - zdaniem krytyków - stanowi rzadką wartość we współczesnej poezji. To, co charakteryzuje poetycką twórczość Bargielskiej, to pewna dziecięca pierwotność w widzeniu świata, metafora oparta na nieoczekiwanym wykorzystaniu rzeczowników konkretnych, napięcie wynikające z naruszonej, pękniętej składni, burzącej nasze przyzwyczajenia językowe. Wśród tematów, jakie porusza są m.in. miłość jako utrata, przemijająca cielesność, doświadczanie śmiertelności. Wiersze Bargielskiej są niezwykle sugestywne, zapadające w pamięć – uważa Justyna Sobolewska.
W 2017 roku ukazała się pierwsza książka dla dzieci autorstwa Bargielskiej, „Siedem pierwszych przygód Rozalii Grozy”, zilustrowana przez Patrycję Ochman. Mierzy się w niej z problemami, które obecnie dostrzegalne są w większym stopniu – innością, tożsamością i emigracją. Te problemy dotykają też dzieci. Bargielska zadaje trudne pytania, używając przy tym przystępnego języka.
O literaturze i pisaniu z Justyną Bargielską w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli rozmawiać będzie w niedzielę dr hab. Anna Spólna, krytyczka literacka, świetna znawczyni współczesnej literatury, zwłaszcza poezji. Tematem spotkania będą szczególnie ostatnie publikacje poetki, w tym wydany w 2019 roku tom „Dziecko z darów”.
Spotkanie rozpocznie się o godz. 17. Bezpłatny dojazd z Radomia do Wsoli autobusem, który odjedzie o godz. 16.20 z przystanku Chrobrego/ Czysta (kier. Michałów). Powrót po wydarzeniu tym samym autobusem, ok. godz. 18.30. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.