„Daj się uwieść temu miastu! Jednym z Twoich przewodników będzie Jerzy Gombrowicz, starszy brat Witolda. Stopniowo, strona po stronie ujrzysz Radom z perspektywy szalonego XX wieku...” - tak książkę „Sekrety Radomia” autorstwa Marcina Kępy, promuje jej wydawca. Książkę otwiera rozdział poświęcony Republice Radomskiej, utworzonej w 1918 roku. - Uparłem się, żeby to był pierwszy tekst, redaktorzy w wydawnictwie mieli trochę inne pomysły, ale w końcu udało mi się postawić na swoim pomyśle, że to jest taka nasza sztandarowa wizytówka. To o czym staramy się od wielu lat mówić – przyznaje Marcin Kępa, autor książki „Sekrety Radomia”
„Sekrety Radomia” składają się z 36 rozdziałów, w których Kępa przybliża dwudziestowieczną historię Radomia. Jak sam mówi są rozdziały, co do których czuje szczególny sentyment. - Ja najbardziej lubię te sekrety, w których miałem najwięcej do powiedzenia i najwięcej do odkrycia, ponieważ część tych sekretów to jest oczywiście praca wielu znakomitych historyków – wyjaśnia Marcin Kępa.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/retrospotkanie-20-sekrety-radomia-w-resursie-zdjecia/60643
W „Sekretach Radomia” podążamy z autorem m,in. tropem pierwszej antykomunistycznej demonstracji w 1945 roku, zorganizowanej przez uczniów szkół średnich pod hasłem "My chcemy światła!", poznajemy miejskie legendy wielkiego budowniczego Radomia - przedwojennego prezydenta Józefa Grzecznarowskiego, czy kolarskiego mistrza i świadka zbrodni katyńskiej Stanisława Kłosowicza. Poznajemy także małą znaną historię potajemnych lekcji gry na skrzypcach udzielanych w żydowskim getcie na radomskich Glinicach przez profesora Pawła Gisera, nauczyciela muzyki.
Kiedy do Radomia weszli Niemcy po jakimś czasie Żydzi zostali zamknięci w dwóch gettach. W getcie na Glinicach został zamknięty profesor Giser, który udzielał tam potajemnie gry na skrzypcach, co jest właśnie taką ciekawą historią – mówi autor „Sekretów Radomia”.
Autor „Sekretów Radomia” jest radomianinem, pracownikiem radomskiej Resursy. Od 2010 roku jest prezes Radomskiego Towarzystwa Naukowego. W 2014 roku został laureatem Radomskiej Nagrody Kulturalnej i w 2016 roku Nagrody Św. Kazimierza.
Patronat nad publikacja sprawuje Radomska Grupa Mediowa.