Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Przed nami Radomska Wiosna Literacka

Przed nami Radomska Wiosna Literacka

Tegoroczne edycje Radomskiej Wiosny Literackiej i Targów Wydawnictw Regionalnych będą wydarzeniami wyjątkowymi. Oba - flagowe - wydarzenia organizowane od lat przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Radomiu odbędą się w setną rocznicę powołania do życia tej instytucji. Dokładnie 16 czerwca 1922 roku, z inicjatywy Marii Kelles-Krauzowej, ówczesnej Prezeski Rady Miejskiej w Radomiu, została otwarta biblioteka publiczna. Na jej czele stanęła Florentyna Jakubczakowa. Bogatą i niezwykle ciekawą historię tej instytucji można podziwiać oglądając wystawę plenerową "100-lecie radomskiej biblioteki”, która od 9 maja do 12 czerwca dostępna jest na placu Corazziego.

https://www.cozadzien.pl/kultura/100-lecie-mbp-na-placu-corazziego-mozna-ogladac-wystawe/82521

44. Radomska Wiosna Literacka odbędzie się w dniach 11-15 czerwca. Jej częścią będą również VIII Targi Wydawnictw Regionalnych (11-12 czerwca, pl. Corazziego).

Wiosnę rozpocznie w sobotę, 11 czerwca o godz. 11.000 spacer szlakiem "Ławek literackich". Zbiórka w Starym Ogrodzie, Ławka Klementyny Hoffmanowej. Stowarzyszenie Teatr Resursa zaprasza na spacery szlakiem radomskich ławek literackich, które w ramach budżetu obywatelskiego zostały ustawione w przestrzeni miasta w 2021 r. Trzy różne spacery odbędą się w dniach 11-13 czerwca. W programie improwizacje teatralne w oparciu o teksty radomskich pisarzy i pisarek. 

Tego samego dnia o godz. 12.00 zaplanowano spotkanie z radomskim poetą  Adrianem Szarym, które poświęcone będzie wokół tomu poezji „Do Muzy(ki)”, dedykowanemu jego największej muzie, czyli żonie. Literackie południe z muzyczną oprawą, o którą zadba Damian Czarnecki, poprowadzi Maciej Bojanowicz. Godzinę później odbędzie się spotkanie z Anetą Sieradz i Magdaleną Krzesicką.  Debiut młodych, radomskich poetek. Promocja tomu wierszy Anety Sieradz „Autodestrukcja” i Magdaleny Krzesickiej „Samba codzienna”. Spotkanie poprowadzi dr Adrian Szary. Oba wydarzenia odbędą się w Kavvka Coffee, ul. M. Niedziałkowskiego 8/10.

Natomiast o godz. 14 odbędzie się spacer śladami Marii Kelles-Krauz. Maria Kelles-Krauz, radomianka, polityczka, działaczka społeczna i oświatowa, pierwsza kobieta w Polsce, która objęła stanowisko przewodniczącej Rady Miasta. Niezwykłą historię Marii Kelles-Krauz  przybliży organizatorka spaceru – Ilona Michalska-Masiarz. Spacer rozpocznie się od uroczystego złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą Marię Kelles-Krauz. Miejsce: Nowy Ratusz, Rynek 1

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

Z kolei o godz. 16.00 przed pomnikiem Jana Kochanowskiego na placu Corazziego na miłośników literatury czekać będzie spotkanie z jedną z najpopularniejszych rodzimych pisarek współczesnych - Katarzyną Grocholą.  Autorka powieści obyczajowych skierowanych głównie do kobiet. Niektóre jej tytuły („Ja wam pokażę!”, „Nigdy w życiu!”) doczekały się ekranizacji. Rozmowę z autorką poprowadzi Małgorzata Pawlak. Spotkanie plenerowe, które w razie złej pogody odbędzie się w RKSTiG „Łaźnia”. O godz. 18.00 w siedzibie biblioteki przy ul. Piłsudskiego 12 będzie miało miejsce spotkanie z Sebastianem Nowakiem. Radomianin, od dziesięciu lat związany z Krakowem. Absolwent filologii polskiej oraz kulturoznawstwa i wiedzy o mediach. Zawodowo przez dekadę był związany z Wydawnictwem Literackim. „Powszednia historia” to jego powieściowy debiut.

Drugi dzień wiosny rozpoczną w niedzielę, 12 czerwca o godz. 11.00 warsztaty dla dzieci "Biblioteka przyszłości". Jak będzie wyglądać biblioteka za 100 lat? Dzieci będą miały okazję poćwiczyć wyobraźnię i kreatywność próbując przedstawić swoją wizję książnicy w odległej przyszłości. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy. Warsztaty odbędą się plenerowo na placu Corazziego. Również o 11.00 Stowarzyszenie Teatr Resursa zaprasza na II spacer szlakiem radomskich ławek literackich. W programie improwizacje teatralne w oparciu o zamieszczone przy ławkach teksty. Miejsce spotkania:  Park Gołębiów (od ul. Zbrowskiego), ławka Teresy Opoki.  

O godz. 13.00 zaplanowano spotkanie z Pawłem Putonem, autorem publikacji „Radomskie latarenki adresowe” i Jurijem Wynnyczukiem, autorem książki „Knajpy Lwowa”. Spotkanie poprowadzi Marta Trojanowska. Miejsce: Biblioteka Główna, ul. Piłsudskiego 12. O godz. 15 zaś odbędzie się spacer śladami Ewy Adamskiej. Młoda, tragicznie zmarła (1990- 2005) radomska poetka. Pisała wiersze od 12 do 15 roku życia.  Pośmiertnie wydany tom „Wiersze, wersy, wersety” z utworami autorki ukazał się nakładem wydawnictwa Poznań EA Radom. Spacer poprowadzi Ilona Michalska-Masiarz. Miejsce zbiórki: Kościół św. Teresy Od Dzieciątka Jezus, osiedle Borki.

O godz. 16.00 przed pomnikiem Jana Kochanowskiego zaplanowano spotkanie z Olgą Górską. Literacki debiut radomianki, powieść „Nie wszyscy pójdziemy do raju” to proza o dojrzewaniu do swojej orientacji na prowincji i w czasie transformacji ustrojowej. Świeży głos w prozie lesbijskiej. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szot. O godz. 17 
„O Noblu od kuchni”, czyli spotkanie z Michałem Rusinkiem (asystentem Wisławy Szymborskiej)  i Janą Karpienko (asystentką Olgi Tokarczuk). Spotkanie poprowadzi Sebastian Nowak również przed pomnikiem Jana Kochanowskiego.

Natomiast o godz. 19 w siedzibie biblioteki odbędzie się spotkanie autorskie z Tamarą Dudą. Tamara Duda – ukraińska dziennikarka i tłumaczka, autorka dwóch powieści wydanych pod pseudonimem Tamara Horicha Zernia. Debiutancka „Córeczka” zapewniła Dudzie prestiżową nagrodę ukraińskiej redakcji BBC za najlepszą książkę beletrystyczną 2019 roku. Powieść znalazła się także wśród trzydziestu najważniejszych utworów prozatorskich niepodległej Ukrainy według Ukraińskiego Instytutu Książki. Wydarzenie będzie tłumaczone na język ukraiński. Spotkanie poprowadzi 

W poniedziałek, 13 czerwca o godz. 11 po raz drugi zorganizowane zostaną warsztaty dla dzieci "Biblioteka przyszłości". Warsztaty plastyczne, podczas których najmłodsi będą mogli przygotować prace na konkurs plastyczny organizowany przez Filię nr 7 MBP pod hasłem „Biblioteka Przyszłości”. Zajęcia poprowadzi Agnieszka Toruń. Miejsce: Filia nr 2 MBP, ul. Zientarskiego 1a. 

O godz. 16.30 spotkanie z prozaiczką, poetką, dramatopisarką - Teresą Opoką. Autorka kilku powieści („Kocie oczy”, „Abecadło kobiety tamtych lat”, zbioru opowiadań „Miłość nad życie”) oraz książek dla dzieci. Wydarzenie będzie poświęcone najnowszej powieści kryminalnej pt.” Mazurska sielanka”. Spotkanie poprowadzi Magdalena Gliszczyńska. 
Miejsce: Biblioteka Główna, ul. Piłsudskiego 12

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Spotkanie autorskie poświęcone najnowszej książce Marcina Mellera pt. „Czerwona ziemia”- thrillerowego debiutu autora. Odbędzie się o godz. 18.00 w kinie studyjnym MCSW Elektrownia, ul. M. Kopernika . Trzeci dzień Wiosny zakończy III spacer szlakiem radomskich ławek literackich. Miejsce zbiórki: ławka laureata/ki Nagrody Literackiej im. W. Gombrowicza (ogród MBP), ul. Piłsudskiego 12. 

We wtorek, 14 czerwca tradycyjnie o godz. 11 odbędą się warsztaty dla dzieci. Miejsce: Filia nr 6 MBP, ul. Kusocińskiego 13. O godz. 17.00 zaplanowano spotkanie z ukraińskim pisarzem, dziennikarzem, redaktorem - Jurijem Wynnyczukiem. Dwukrotny laureat najbardziej prestiżowej ukraińskiej nagrody literackiej „Książka Roku BBC” – w 2005 r. za powieść „Wiesniani ihry w osinnich sadach” i w 2015 r. za „Tango śmierci” (nominacja do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus). Mieszka we Lwowie. Spotkanie w siedzibie biblioteki. Natomiast o godz. 19.00 
odbędzie się spotkanie autorskie z Maxem Czornyjem.  Spotkanie autorskie w głównej mierze poświęcone będzie dwóm najnowszych książkom pisarza: „Mortalista” i „Piekło”. Spotkanie poprowadzi Izabela Krasińska.

Ostatniego dnia wydarzenia, czyli w środę, 15 czerwca o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie autorskie z Dorotą Masłowską. Spotkanie poprowadzi Anna Spólna. Miejsce: Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, Plac Jagielloński 15, Scena Kotłownia (liczba miejsc ograniczona, zapisy on-line na www.mbpradom.pl zostaną uruchomione 23 maja o godz. 12:00).

44. Radomską Wiosnę Literacką zakończy o godz. 19.00 fotospotkanie poświęcone Miejskiej Bibliotece Publicznej i jej miejscu w historii naszego miasta.  Podczas sentymentalnego spotkania zostaną przedstawione i omówione wybrane fotografie z bogatego archiwum biblioteki (oraz innych źródeł), pokazujące to szczególne miejsce na mapie Radomia. Przeznaczone będzie jednak nie tylko dla sympatyków Miejskiej Biblioteki Publicznej, ale także osób zainteresowanych historią Radomia, fotografie te stanowią bowiem także opowieść o życiu miasta i zmianach, jakim podlegało przez lata. W fotograficzną wędrówkę zabierze uczestników Marta Trojanowska. Miejsce: Biblioteka Główna, ul. Piłsudskiego 1

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy