To pierwsza prezentacja dzieł o tematyce socrealizmu w Radomiu od czasu Salonów Zimowych z pierwszej połowy lat 50. XX wieku. Pokazanych zostanie ponad 120 muzealiów reprezentujących malarstwo, rzeźbę, plakat, grafikę i wzornictwo przemysłowe. Eksponaty pochodzą z kolekcji: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, jak również z kolekcji Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
- Wystawa opowiada o zjawisku w powojennej sztuce polskiej jakim był socrealizm, który został ogłoszony jako jedyny i słuszna doktryna artystyczna podczas zjazdu w Katowicach w 1949 roku. Przygotowaliśmy dla państwa dzieła najwybitniejszych przedstawicieli tego nurtu, którymi byli zarówno artyści tworzący przed wojną, jak i artyści, którzy w późniejszych latach odegrali bardzo ważną rolę w sztuce polskiej (Andrzej Wróblewski, Wojciech Fangor, Alina Szapocznikow) – mówi Damian Jendrzejczyk, kurator wystawy.
Ekspozycja została podzielona na pięć części. Dużą atrakcją dla odwiedzających będzie możliwość obejrzenia 23 oryginalnych plakatów propagandowych z wczesnych lat 50, autorstwa najwybitniejszych przedstawicieli tzw. polskiej szkoły plakatu, m. in. Henryka Tomaszewskiego, Józefa Mroszczaka, Tadeusza Trepkowskiego, Waldemara Świerzego, Wojciecha Fangora, Romana Cieślewicza, Eryka Lipińskiego oraz Waleriana Borowczyka.
Osobnym akcentem ekspozycji jest wzornictwo przemysłowe, prezentowane w kontekście niszy, w której twórca mógł zachować nieco swojej artystycznej wolności. - Kolejną częścią wystawy jest socrealizm w sztuce ludowej. Publiczność naszego muzeum będzie mogła zobaczyć prace na papierze, wycinanki z typowymi dla realizmu socjalistycznego tematami, jak np. walka o pokój, walka ze stonką ziemniaczaną, walka z analfabetyzmem. Prace te zostały wykonane technikami charakterystycznymi dla sztuki ludowej, takimi jak malowanie na szkle, wycinanka, czy rzeźba drewniana – mówi Krzysztof Skarżycki, kurator wystawy.
Wernisaż wystawy „Socrealizm. Sztuka w służbie propagandy” odbędzie się w piątek, 11 września, o godz. 17.00. Wystawa będzie czynna do końca roku.