Koncert, trwający prawie 2,5 godziny, to wybór pieśni i tańców pochodzących z różnych zakątków Polski. Prezentują one folklor wsi i miasteczek, ale też tańce narodowe, które „Mazowsze” ma w swoim repertuarze. - Takiego koncertu jeszcze nie było, ale też i stulecia jeszcze nie było - mówi Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. - Chciałbym tylu gości widzieć tu co niedziela. Żeby rynek ciągle tak żył, bo to jest najpiękniejsze miejsce w mieście. Chciałbym, żeby nasi mieszkańcy mieli po co tu przyjść i przy okazji zajrzeć do muzeum.
Radomianie tłumnie przybyli podziwiać muzykę i taniec w wykonaniu jednego z największych polskich zespołów artystycznych.
Podobno nie zna „Mazowsza”, kto nie widział koncertu "Kalejdoskop Barw Polski". To nie tylko flagowy koncert, ale także kwintesencja działalności zespołu. Podczas koncertu widzowie mogli poznać nie tylko charakterystyczne dla poszczególnych regionów tańce, przyśpiewki i muzykę, ale również przyjrzeć się pięknie wykonanym strojom ludowym. - To jest nasz sztandarowy spektakl. W każdym widowisku przedstawiamy kilkanaście regionów Polski. Nie skupiamy się tylko na jednym czy dwóch. Przygotowanych programów i regionów jest w sumie około 40 - mówi Mirosław Ziomek, dyrygent i kierownik chóru zespołu „Mazowsze”. - Sezon zaczęliśmy na początku sierpnia i właściwie nie schodzimy ze sceny. W widowisku bierze udział w sumie ok. 140 osób, więc jest to ogromne przedsięwzięcie.
Oprócz koncertu z okazji jubileuszu muzeum przygotowało też korespondującą z nim wystawę „Rok polski (przyroda, kultura, praca, święta i obyczaje w malarstwie polskim 1850-1939)". - Ekspozycja jest swego rodzaju opisem charakterystycznych dla danej pory roku obyczajów, obrzędów, podań i wierzeń. Zobaczymy na niej około 150 dzieł najwybitniejszych mistrzów polskiego malarstwa takich, jak Józef Chełmoński, Leon Wyczółkowski, Stanisław Witkiewicz i Aleksander Gierymski - mówi Leszek Ruszczyk.
https://www.cozadzien.pl/kultura/rok-polski-w-malczewskim/94826
Podczas jedynego w swoim rodzaju radomskiego koncertu "Mazowsza" dyrygował orkiestrą Jacek Boniecki, za przygotowanie baletu odpowiadała Zofia Czechlewska, a chóru Mirosław Ziomek.