To był dobry rok dla Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia. Zorganizowane przez placówkę wystawy cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Elektrownię w 2022 r. odwiedziło 25 tys. osób. Jest to o ponad 8 tys. osób więcej, niż w 2021 r. - Widać było, że ten rok był rokiem ciekawych wystaw i spotkań w Elektrowni. Wiele się tutaj działo. Wystawa Woman Art Power znalazła się w dziesięciu najlepiej ocenionych wystawach w Polsce. To niebywały sukces - mówi Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/mcsw-elektrownia-konferencja-zdjecia/88037
Do wzrostu liczby gości przyczynił się program "Kultura za złotówkę". Elektrownia jest liderem zestawienia najchętniej odwiedzanych miejsc kultury w regionie radomskim, a w skali województwa zajmuje piąte miejsce. - Przysporzył nam blisko 10 tys. uczniów z nauczycielami, którzy odwiedzili naszą instytucję. W tym czasie przyjechało do nas wiele szkół spoza Radomia, były placówki spod Warszawy, z Piaseczna i okolic. To jest ewenement. Nasza oferta trafiła na podatny grunt - tłumaczy Włodzimierz Pujanek, dyrektor MCSW Elektrownia.
I ma trafiać dalej, bowiem instytucja planuje już wystawy na kolejny rok. Oferta ma być różnorodna - począwszy od prac młodych artystów po wystawy tematyczne jak np. Sport Games. - Postanowiliśmy, żeby akcent położyć głównie na młodych artystów, którzy moim zdaniem do tej pory nie byli dość reprezentowani do tej pory - mówi Łukasz Rudecki, zastępca dyrektora ds. artystycznych w MCSW Elektrownia.
Zbiory Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu w 2022 roku wzbogaciły się o 15 dzieł. Nowe nabytki kosztowały w sumie 220 tys. zł. - Zrobiliśmy zakupy, które wzmacniają reprezentację bardzo ważnego nurtu artystycznego w sztuce drugiej połowy XX wieku na świecie i w Polsce, czyli neoawangardy. Kupiliśmy prace Ryszarda Waśki, Andrzeja Dłużniewskiego czy Zdzisława Sosnowskiego. To już jest absolutna klasyka. Drugim takim blokiem zakupowym są prace młodszych artystów, ale ważnych i znaczących dla sztuki lat 80-tych, a dokładnie zakupie prac Mirosława Filonika i Janusza Bałdygi - wyjaśnia Romuald Bochyński z MCSW Elektrownia.
https://www.cozadzien.pl/kultura/portret-matki-trafil-do-muzeum-malczewskiego/88046
Wernisaż pierwszej przyszłorocznej wystawy odbędzie się 10 lutego.