To już trzecia edycja Ulicy Teatralnej, czyli przeglądu dokonań polskich teatrów ulicznych, tym razem skromniejsza. Dzisiaj (piątek, 29 lipca) o godz. 21 zaprezentuje się, znany już radomskiej publiczności, Teatr Akt. Tym razem przywiozą przedstawienie familijne, o lekkiej formie, stanowiące połączenie teatru pantomimy, tańca, cyrku i happeningu. To podróż w krainę wyobraźni, w którą niespodziewanie wyrusza główny bohater. Na swojej drodze spotyka nimfy, syreny, koniki wodne i inne baśniowe stwory. Fantazyjny świat wodny inspiruje do stworzenia ciekawych wizualnie obrazów; czasem lirycznych, jak spokojna toń wodna, czasem plastycznych, jak rwący strumień, a czasem gwałtownych, jak wzburzone morze.
Występują: Agnieszka Musiałowicz, Karolina Banaszek, Katarzyna Stefanowicz, Krzysztof Skarżyński, Marek Kowalski, Maciej Musiałowicz, Bartłomiej Kuźma.
Teatr Akt jest jedną z nielicznych grup teatralnych w Polsce, konsekwentnie uprawiających od wielu lat swój autorski teatr. Przedstawienia sceniczne, plenerowe, parady uliczne, pokazy ogniowe prezentuje podczas festiwali teatralnych oraz wszelkiego rodzaju imprez kulturalnych na terenie całej Europy.
„Piękne nic”, które zobaczymy w sobotę, także o godz. 21, Teatr Pantomimy „Mimo” przygotował na swoje, przypadające w tym roku 20-lecie. Również oni pojawią się w Radomiu nie po raz pierwszy. Pokój, w nim bohater opowieści tkwiący w pętli czasu. Nic w tej przestrzeni nie jest tym, czym się początkowo wydaje. Okna, drzwi, ściany i przedmioty mają własny pomysł na obserwowane przez nas postaci. I czy problemy głównego bohatera nie wydają się nam dziwnie znajome? Spektakl osadzony w poetyce snu, wypełniony humorem, poezją ciała i odrobiną absurdu.
Występują: Bartłomiej Ostapczuk, Olga Gąsowska (z udziałem Zuzanny Ziółek i Jana Duszy).
Założony przez Bartłomieja Ostapczuka jako teatr jednego aktora szybko przekształcił się w zespół. Poszukiwania artystyczne aktorów zaowocowały wypracowaniem rozpoznawalnego języka teatru poza słowami. Spektakle Teatru Pantomimy opierają się na obrazie, sytuacji, myśli i pracy z przedmiotami, a u podstaw stoi rzemiosło sztuki pantomimy.
Częścią Ulicy Teatralnej jest pokonkursowa wystawa fotografii z poprzedniej edycji przeglądu. Na konkurs wpłynęło sześć zestawów prac w kategorii reportaż i 32 prace w kategorii fotografia indywidualna. W tej ostatniej zwyciężyła Katarzyna Strzelecka, autorka pracy „mimo pan i pani o!”. Drugie miejsce przypadło Dorocie Wólczyńskiej (fotografia „Eurydyka5”), a trzecie Benedyktowi Rogali (fotografia „Z punktu widzenia widowni”). Wyróżnienia otrzymali: Paweł Stefański, Lidia Mikocka-Rosińska i Monika Kowalczewska. Benedykt Rogala (zestaw „Dziwny jest ten świat”) jest także laureatem pierwszej nagrody w kategorii reportaż. Drugie miejsce jury przyznało Dorocie Wólczyńskiej (zestaw „Teatr AKT”), a trzecie - Monice Kowalczewskiej (zestaw „Pokrewne dusze”). Wyróżniono zaś Martę Trojanowską.
Ekspozycję na pl. Jagiellońskim można oglądać do 28 sierpnia.