Na wystawie znajdziemy srebrne monety kolekcjonerskie i okolicznościowe wybite przez Mennicę Polską w latach 2007-2022, a także banknoty wydrukowane przez Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych.
- Wystawa może wygląda skromnie, ale jest bardzo bogata. Nie tylko dlatego, że dotyczy banknotów i monet, ale też wielkich rocznic, czy postaci - powiedział w czasie otwarcia Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
- Pierwsza gablota prezentuje numizmaty związane z formowaniem się państwa polskiego po I wojnie światowej. Są to monety jubileuszowe, a także prezentujące znanych polityków i wojskowych tego okresu. Jest tutaj też jedyny wydany przez Narodowy Bank Polski banknot 19 zł. W następnej gablocie znajdują się monety zaprojektowane w oparciu o medale ze zbiorów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Możemy też zobaczyć monety i banknoty związane z najnowszymi wydarzeniami w kraju, a także wybite na przeróżne rocznice. Następnie widzimy wizerunki uznanych polskich ekonomistów, repliki monet historycznych, a także przedstawiające znanych Polaków - wylicza Mikołaj Wilk z Działu Historii w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, kurator wystawy.
Monety kolekcjonerskie wykonano ze srebra próby 925/1000, natomiast okolicznościowe z miedzioniklu i stopu nordic gold.
Warto też zwrócić uwagę na formy monet. Niektóre mają tradycyjny, okrągły kształt, ale zdarzają się też nietypowe.
- Mamy monety kwadratowe, ale też w kształcie kuli wydaną na 100-lecie niepodległości, czy złożoną z okazji Euro 2012 - dodaje Mikołaj Wilk.
Numizmaty zostały zaprojektowane przez licznych artystów. Wśród nich znajdują się: Jacek Jaśkiewicz, Dominika Karpińska-Kopiec, Robert Kotowicz, Sebastian Mikołajczak, Grzegorz Pfeiffer, Agnieszka Próchniak, Dobrochna Surajewska, Tadeusz Tchórzewski, Ewa Tyc-Karpińska, Urszula Walerzak i Anna Beata Wątróbska-Wdowiarska.
- To są uznane nazwiska, jeśli chodzi o projektantów monet, banknotów i medalierów - mówi kurator wystawy.
Warto się pośpieszyć, bo wystawa będzie czynna tylko do 3 września 2023 r.