- Paczki nadchodziły do nas i nadchodziły przez wiele tygodni. Aż sami byliśmy w szoku, że taki hojny dar. Oczywiście ogromnie się cieszyłyśmy, niezadowolony był chyba tylko listonosz - początki Biblioteczki Pana Leśmiana w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Iłży wspomina jej ówczesna dyrektorka, a dziś pracownica Powiatowego Instytutu Kultury – Teresa Niewczas.
Książki z osobistej biblioteki Bolesława Leśmiana, antykwaryczne wydania jego dzieł, publikacje o poecie, a także rozmaite bibeloty z epoki przekazał krakowski kolekcjoner i miłośnik Iłży Ryszard Górniak. Dzięki temu zaaranżowano jakby gabinet poety - Biblioteczkę Pana Leśmiana, gdzie prezentowane są dary. - Jesteśmy ogromnie wdzięczni za hojny dar. Biblioteki nie stać by było na takie zakupy, brakowałoby nam też czasu na wieloletnie poszukiwania, tropienie eksponatów - twierdzi Niewczas.
W Biblioteczce... jest m.in. tom „Łąka” z 1920 i „Napój cienisty" z 1936; oba wydane w serii „Pod Znakiem Poetów” w oficynie Jakuba Mortkowicza. Są też czasopisma, w których Leśmian publikował, m.in. cenny egzemplarz „Wędrowca” z 1895 z wierszem „Sekstyny” czyli debiutem poety. Utwór ten podpisał „St. Lesman”. Klimat epoki przywołują bibeloty, np. dawne kryształkowe radio, sakwojaż na kapelusze, filiżanki czy książka telefoniczna.
Wprawdzie to drugie urodziny Biblioteczki...., ale impreza odbędzie się po raz pierwszy; w 2020 roku przeszkodziły obostrzenia pandemiczne.
Początek świętowania w sobotę o godz. 15 - spotkanie przed biblioteką w Iłży, przy Rynku, skąd zebrani spacerkiem udadzą się słynnego Malinowego Chruśniaka i tam będą czytać, oczywiście poezje Leśmiana. Ok. godz. 16.30, po powrocie do biblioteki, ciąg dalszy przygód z twórczością poety, m.in. czytanie „Dziewczyny” w obcych językach, zwiedzanie Biblioteczki..., recital i promocja książki Piotra Łopuszańskiego „Bywalec zieleni' i rozmowa Anny Spólnej z autorem o tej publikacji.
Na urodziny Biblioteczki... zaprasza Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży i Powiatowy Instytut Kultury.