Wystawa jest w formie planszowej i powstała kilka lat temu. Celem wystawy jest bliższe przyjrzenie się zjawisku pomocy Żydom, a także pokazanie represji nazistów wobec ludzi udzielających tego wsparcia. -Zaplanowaliśmy tę wystawę pod koniec roku, ponieważ od czterech lat prowadzimy też w tym okresie akcję sprzątania cmentarza żydowskiego w Przysusze. Wystawa powstawała etapami i była prezentowana w kilku innych ośrodkach, a my zwyczajnie na nią czekaliśmy – wyjaśnia dr Agnieszka Zarychta-Wójcicka, kierowniczka Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/wernisaz-w-muzeum-im-oskara-kolberga-w-przysusze-zdjecia/96336
Oficjalnemu otwarciu wystawy towarzyszył wykład historyczny poprowadzony przez dr. hab. Sebastiana Piątkowskiego, który jest także współautorem ekspozycji. Wystawa w głównej mierze koncentruje się na okolicach Ciepielowa, Lipska czy Radomia. – My kiedy robiliśmy tę wystawę stwierdziliśmy, że należy przemawiać obrazem, ponieważ zdecydowanie lepiej w pamięci zostaje zdjęcie niż długi tekst. Dodatkowo największym zainteresowaniem cieszą się wystawy regionalne, ponieważ ludzie z wielką chęcią chcą dowiadywać się czegoś nowego o miejscu, w którym sami żyją lub żyją ich bliscy – tłumaczy dr hab. Sebastian Piątkowski, współautor wystawy, pracownik Delegatury IPN w Radomiu. W trakcie wernisażu zaprezentowany został film dokumentalny produkcji IPN opowiadający historię siostry zakonnej Matyldy Getter. Uczestnicy mogli także wysłuchać koncertu wykonanego przez uczniów Szkoły Muzycznej im. Oskara Kolberga w Ruszkowicach. Kontynuacją wernisażu będzie koncert Teatru Żydowskiego z Warszawy, który odbędzie się w najbliższą niedzielę. – Przy okazji tej ekspozycji będzie organizowany koncert, na który zaprosimy artystów Teatru Żydowskiego z Warszawy. Podczas koncertu usłyszymy fortepian i skrzypce, a dodatkowo na scenie zobaczymy dwójkę aktorów – mówi Zarychta-Wójcicka.
https://www.cozadzien.pl/region/szkola-muzyczna-w-ruszkowicach-oficjalnie-otwarta/96277
Wystawa powstała w oparciu o materiały, które pochodzą z różnych zbiorów archiwalnych należących m.in. do Instytutu Pamięci Narodowej czy Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Wystawa dla zwiedzających dostępna będzie do 31 grudnia bieżącego roku