Piątek, 6 sierpnia
Scream w Resursie Obywatelskiej. Formacja Scream to kolejni goście wakacyjnego cyklu Resursa Music Drive, organizowanego w Resursie Obywatelskiej. Scream to polski zespół rockowy, który powstał w 2009 roku w Radomiu. Artyści mają w swoim dorobku album „Histereza” z 11 autorskimi kompozycjami. Ponadto grupa wydała także dwie EP-ki i singiel. Zespół Scream tworzą: Paweł Krzysztoporski (wokal), Michał Kalita (gitara solowa), Sebastian Dusza (perkusja), Krzysztof „Braxy” Braksator (gitara) i Przemek „Janusz” Siuda (bas). Początek koncertu o godz. 19. Bilety na poszczególne koncerty Radom Music Drive dostępne są online na platformie biletyna.pl oraz w kasie Resursy Obywatelskiej od poniedziałku do piątku (godz. 10-16) i bezpośrednio przed koncertami.
Kino letnie w Wolanowie. Na placu przed budynkiem Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki (ul. Radomska 20a), odbędzie się wyjątkowa impreza. Ok. godz. 20.30 rozpocznie się projekcja w ramach Kina Letniego na Leżakach – będzie można obejrzeć sensacyjna komedię Juliusza Machulskiego „Kilerów 2-óch”. Na gości czekać będą leżaki, popcorn i napoje. „Po ostatniej projekcji jeden z widzów powiedział, że czuł się u nas jak „na wagarach 30 lat temu”. Dlatego też serdecznie zapraszamy na takie letnie wagary i chwilę czasu z plenerowym kinem” - zachęcają organizatorzy.
Sobota, 7 sierpnia
Projekt Volodia gra Grzesiuka. O godz. 17 Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria „Łaźnia” zaprasza do parku im. Tadeusza Kościuszki, gdzie w muszli Projekt Volodia zagra Grzesiuka. Zespół Projekt Volodia powstał w 2007 roku. Pomysłodawca formacji, Janusz Kasprowicz - muzyk, aranżer i autor tekstów zaprosił wrocławskich muzyków, grających na co dzień jazz, rock, flamenco, blues i piosenkę literacką. Przedstawił wizję zaaranżowania i wykonania utworów znanego barda i aktora Włodzimierza Wysockiego. Po 10 latach od wydania pierwszej płyty na rynku muzycznym pojawił się piąty album „Projekt Volodia gra Grzesiuka”. Muzycy Projektu Volodia zaczerpnęli piosenki ze zbioru utworów spopularyzowanych w latach 50. i 60. XX wieku przez legendarnego barda stolicy – Stanisława Grzesiuka. Uniwersalność muzyki zespołu pozwala zgromadzić na koncertach publiczność w każdym wieku, od nastolatków do fanów Wysockiego czy Grzesiuka pamiętających ich występy na żywo. Dzięki temu Projekt Volodia z powodzeniem występuje zarówno na dużych scenach w salach widowiskowych, filharmoniach, teatrach, jak również w kameralnych i młodzieżowych klubach muzycznych. Wstęp wolny.
https://www.cozadzien.pl/kultura/lato-z-laznia-koncert-w-muszli/75016
Niedziela, 8 sierpnia
Co Za Jazda! Szydłowiec. To z radomskiego rynku 8 sierpnia o godz. 10 (zbiórka o godz. 9.30) cykliści wyruszą na czwartą w tym sezonie wyprawę rowerową Co Za Jazda! Tym razem to ponad 50 km do Szydłowca głównie drogami asfaltowymi z krótkimi fragmentami innej nawierzchni. Nie oznacza to jednak, że trasa będzie nudna. Główną atrakcją na trasie do Szydłowca jest podjazd pod miejscowość Hucisko, czyli najwyżej położoną miejscowość w województwie mazowieckim. Jak w przypadku każdej innej wyprawy Co Za Jazda!, tak i w Szydłowcu na finiszujących rowerzystów będzie czekać wiele atrakcji. Oczywiście nie zabraknie poczęstunku, choć tym razem zamiast z grilla będzie kiełbaska z ogniska.
https://www.cozadzien.pl/radom/co-za-jazda-do-szydlowca/74994
Festyn na deptaku. Na Spontan Familijny zaprasza stowarzyszenie Polska 2050. Radomskie wydarzenie jest jednym z letniego cyklu #PoznajmySię, który Ruch Polska 2050 organizuje w całym kraju. Imprezie przyświeca szczytny cel - zbiórka pieniędzy na budowę w Radomiu ogrodu sensorycznego dla podopiecznych Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem”.
Na Spontanie, który zaplanowano w godz. 15-18 na ul. Żeromskiego przy parku im. T. Kościuszki, każdy znajdzie coś dla siebie - będzie turniej szachowy, pokazy sztuk walki, nauka tańca, konkursy i zabawy ekologiczne, malowanie buziek i plecenie warkoczyków, loteria fantowa, bańki mydlane, balonikowe zwierzątka, zjeżdżalnie, wata cukrowa, budowa domków dla owadów, porady kardiologa i neurologopedy, stoisko z przysmakami z Różanego Gościńca, w którym pracują podopieczni stowarzyszenia Razem i różne inne atrakcje. W zabawie wezmą również udział koszykarze HydroTrucku i motocykliści z radomskich klubów. Chętnych na odbycie sentymentalnej podróży organizatorzy zapraszają do obejrzenia legendy PRL-u – nyski 522. Atrakcje będą przeplatane licytacjami fantów, które dostarczyło wiele znanych osób spośród działaczy Polski 2050, podopiecznych stowarzyszenia Razem i radomskich polityków.
Kolażowe pocztówki z Hekla Studio. Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” zaprasza o godz. 15 na warsztaty z Hekla Studio. Zajęcia przeznaczone są dla młodzieży (od 16 lat) i dorosłych. Podczas warsztatów chętni będą tworzyć pocztówki przy użyciu techniki kolażu. Do pracy posłużą vintage widokówki i wielobarwne wycinane elementy, które stworzymy sami podczas warsztatu (eksperymentując z różnymi technikami plastycznymi). Hekla Studio to dwie graficzki – Paulina Oknińska i Monika Proniewska. Studio zajmuje się projektowaniem graficznym (plakatów, książek, artbooków, okładek) i ilustracją. W pracy projektowej Hekla Studio wykorzystuje różnorodne techniki plastyczne z wykorzystaniem papieru: kolaż, odręcznie rysowane wzory, malowane gradientowe kształty. Prywatnie fascynatki wulkanów, roślinności i japońskich książek. Obowiązują zapisy - pod nr. 505 38 28 24 ( w godz. 8-16). Cena – 10 zł/osoba.
https://www.cozadzien.pl/kultura/strefa-komfortu-kolazowe-pocztowki/74785
Widowisko "Żniwa". Wydarzenie w Muzeum Wsi Radomskiej rozpoczną się o godz. 14 „Potańcówką pod dębem” przy muzyce kapel ludowych: Kapeli Andrzeja Malika i Kapeli Krzysztofa Rokicińskiego (do godz. 21). – Jak zwykle, na entuzjastów tradycyjnych melodii ludowych z regionu radomskiego czekać będą niezapomniane wrażenia – zachęca do udziału Muzeum Wsi Radomskiej. Oprócz koncertu kapel i radosnych tańców na dechach, w tym dniu odbędzie się również widowisko plenerowe pt. „Żniwa” w wykonaniu Zespołu Obrzędowego „Zaborowianki” (godz. 15-16). Każdy z widzów będzie miał szansę przenieść się w czasy, gdy żniwiarze wszystkie prace wykonywali ręcznie. Widowisku i potańcówce będą towarzyszyły warsztaty dla dzieci i dorosłych (wykręcaki ze słomy, bukiety żniwne, obróbka ziarna w żarnach i stępach; w godz. 14-18).
https://www.cozadzien.pl/radom/przyjdz-na-widowisko-pt-zniwa/75023
Najpiękniejsza muzyka filmowa. W ramach cyklu Lato z ROK-iem o godz. 17 rozpocznie się koncert kwartet smyczkowy Radomskiej Orkiestry Kameralnej w składzie: Satomi Yasutaniya, Aleksandra Talacha, Adam Dębski i Piotr Gach. W programie: muzyka musicalowa i filmowa w aranżacjach na kwartet smyczkowy. Wstęp wolny.
Letnia Scena Wolanowa. Impreza rozpocznie się o godz. 9 zbiórką krwi w budynku urzędu gminy (Radomska 20a). Na oddających krew czekają miłe wakacyjne niespodzianki. Potem – o godz. 16 – rozpocznie się Letnia Scena Wolanowa. Program wydarzenia jest bardzo bogaty. Odbędą się dwa koncerty - Alberto Amatiego i zespołu Alicetea. Dla najmłodszych uczestników przygotowano darmowy dmuchaniec i warsztaty plastyczne na powietrzu. Będzie grill i inne przysmaki. Miejsce: plac przed budynkiem Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki. Wstęp wolny.
https://www.cozadzien.pl/region/imprezowy-weekend-w-wolanowie/74990
XXVI Iłżecki Jarmark Sztuki Ludowej. Impreza rozpocznie się o godz. 11 - na terenie przystani przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Iłży – ogłoszeniem konkursów dla twórców ludowych. Między godz. 11 a 18 zaplanowano pokaz technik rękodzielniczych i sprzedaż wyrobów sztuki ludowej. Swój udział zgłosiło ponad 70 rękodzielników z całej Polski, którzy podczas trwania imprezy będą wykonywać swoje prace w ogłoszonym konkursie pod hasłem „Klimaty Iłży”. Tradycyjnie przyjedzie wielu znakomitych rękodzielników i artystów nieprofesjonalnych. Oprócz stałych twórców, którzy towarzyszą Jarmarkowi od 25 lat, w tym roku dołączą nowi rzemieślnicy z bliższych i dalszych miejscowości. Będzie można podziwiać piękne wyroby z różnych dziedzin twórczości: tkactwo, kowalstwo, rzemiosło artystyczne, wikliniarstwo, lalkarstwo, malarstwo, garncarstwo, rzeźbiarstwo, haft i szydełkowanie, wyroby z biżuterii. Nie zabraknie również wyrobów z drewna, papieru, słomy, sznurka, sizalu, gobelinów, witraży, a także wykonanych w technikach decoupage i patchwork. Oprawę muzyczną jarmarku zapewni Konkursowy Przegląd Kapel i Zespołów Śpiewaczych, w którym wystąpią okoliczne kapele i zespoły ludowe. O godz. 17.20 przewidziano ogłoszenie wyników konkursów i wręczenie nagród. O godz. 20.30 rozpocznie się nocne granie i zabawa ludowa.
https://www.cozadzien.pl/region/w-niedziele-jarmark-sztuki-ludowej-w-ilzy/74978Co