Nagroda im. św. Kazimierza jest przyznawana rokrocznie za popularyzację historii i tradycji Radomia oraz dziedzictwa kulturowego miasta. Tradycyjnie nagroda została wręczona w Resursie Obywatelskiej, podczas finału Kazików, czyli obchodów święta patrona miasta – św. Kazimierza Jagiellończyka.
Nagroda w tym roku trafiła na ręce Wiesława Marka Kowalika, radomianina, historyka sztuki i regionalisty, znanego ze swych licznych opracowań przybliżających dzieje Radomia i regionu. W 2020 roku ukazała się jego książka „Dwory i pałace południowej części województwa mazowieckiego. Powiat radomski i okolice”. Autor przygotowując publikację sięgnął po liczne materiały rękopiśmienne, wykorzystał opisy i inwentarze archiwalne, skontaktował się z rodzinami i potomkami rodzin zamieszkujących opisane obiekty.
- Książka poświęcona dworom powiatu radomskiego to efekt wieloletniej, żmudnej pracy. Był to pewien obszar pod względem naukowym zaniedbany w stosunku do pozostałej części województwa mazowieckiego - mówi Wiesław Kowalik - Podjąłem się tego zadania ok. 10 lat temu, wiedząc, że jest to zadanie dość karkołomne z uwagi na wiele wątków, a pracowałem przecież w starostwie powiatowym, a nie w instytucie naukowym. Udało się doprowadzić całe to przedsięwzięcie do końca, dzięki zaangażowaniu starostwa powiatowego w Radomiu, ale i wstawiennictwu bożemu - mówi laureat.
Wiesław Kowalik sam odwiedził i sfotografował wszystkie zaprezentowane dwory i pałace, gromadząc na ich temat bogatą archiwalną dokumentację ikonograficzną. W rezultacie powstała pierwsza w dziejach kompleksowo opracowana i bogato ilustrowana monografia kilkudziesięciu siedzib ziemskich znajdujących się w okolicach Radomia, w tym także w jego współczesnych granicach administracyjnych. Nie zabrakło też prezentacji kilku śródmiejskich pałaców. Wielką zaletą monografii jest połączenie przez autora opisu historyczno-architektonicznego z analizą stanu zachowania zarówno budowli, jak i otaczających je założeń parkowych.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/wielki-test-wiedzy-i-wreczenie-nagrody-sw-kazimierza-zdjecia/71211
W ramach Kazików, jak co roku odbył się też Wielki Test Wiedzy o Radomiu. Zwyciężyła reprezentacja grupy Radom.Retrospekcja. Formuła testu w tym roku, była nieco inna. W rywalizacji udział wzięło osiem drużyn w dwu lub trzyosobowych grupach, łącznie 21 osób. Każda z czterech rund została skrócona do 10 pytań ( o pięć mniej niż w poprzednich edycjach). Wydarzenie realizowane było bez udziału publiczności i transmitowane online.
- My o historii Radomia na profilu Radom.Retrospekcja piszemy od sześciu lat więc niewiele jest nas w stanie zaskoczyć - mogłoby się wydawać, aczkolwiek autorzy testu zawsze coś znajdą, ponieważ są to nie tylko pytania z zakresu historii ale i wiedzy ogólnej, polonistyczne - i właśnie to było dla nas najtrudniejsze - przyznają Barbara Łopyta i Grzegorz Siek - To nasze drugie zwycięstwo i piąty start. Mamy dobre wspomnienia z testem, bo na nim się poznaliśmy, dokładnie pięć lat temu. Wcześniej się nie widzieliśmy, tylko pisaliśmy do siebie. Właśnie dlatego zawsze będziemy mieć pozytywne wspomnienia z tym wydarzeniem - dodają.
Z kolei główną nagrodę Muzycznych Kazików zdobył Piotr Żak z zespołem.