Ekspozycję Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie przygotowało w 2007 r. i od tego czasu prezentowało w kilku miastach Polski, by potem, przez kilka lat, pokazywać w Europie. - Prezentowane na wystawie zabytki to najcenniejsze okazy z kolekcji działu średniowiecza i archeologii czasów nowożytnych Państwowego Muzeum Archeologicznego – mówi Joanna Cichońska, kustosz w PMA. - Niejednokrotnie są to unikalne, jednostkowe wyroby, o dużej wartości artystycznej i poznawczej. Będzie można zobaczyć zarówno biżuterię codziennego użytku, jak i tę reprezentacyjną, na specjalne okazje.
Część tych zabytków, szczególnie z dwóch dużych XIX-wiecznych kolekcji: Konstatntego Tyszkiewicza i Józefa Choynowskiego przez wiele lat nie wzbudzała większego zainteresowania badaczy. Ze względów politycznych do 1989 roku nie były one prezentowane na wystawach, popadając w zapomnienie.
Wszystkie prezentowane na wystawie zabytki pochodzą ze zbiorów własnych PMA. To ponad 400 obiektów z wczesnego średniowiecza wykonanych ze srebra, złota, szkła, bursztynu i kamieni półszlachetnych, a wydobytych przez archeologów z cmentarzysk i grodzisk na terenie Polski, Białorusi i Ukrainy. Zobaczymy zarówno proste wyroby jubilerskie wykonane z brązu, jak również wyszukane przedmioty ze srebra i złota noszone jako symbol władzy i statusu społecznego. Mamy tu różne rodzaje pierścionków, bransolet i naszyjników, kolie z paciorków, misternie zdobione zausznice oraz bardzo popularne w wiekach średnich kabłączki skroniowe. Obok nich pokazane zostaną również rozmaitego kształtu zawieszki, krzyżyki, enkolpiony, zapinki, dzwoneczki i miniaturowe toporki oraz ozdobne sprzączki do pasów.
Wszystko, co zwiedzający zobaczą, to wyjątkowe precjoza – zapewnia Joanna Cichońska. - Ale prawdziwą wisienką na torcie jest skarb z Borucina, prezentowany w osobnej gablocie. To wyjątkowe znalezisko, także i z tego względu, że w odnalezionym glinianym garnku znajdowała się tylko biżuteria.
Wernisaż zaplanowano na piątek, 13 sierpnia na godz. 17. Wystawie towarzyszy katalog i folder ułatwiający zwiedzanie. Ekspozycja będzie czynna do 31 grudnia.
Wystawie towarzyszyć będzie także lekcja muzealna „Mieszkańcy średniowiecznego miasta”. Jej uczestnicy poznają różnorodne typy biżuterii używanej we wczesnym średniowieczu i techniki średniowiecznych mistrzów jubilerskich. Dowiedzą się również, jak wyglądała praca w średniowieczu, jak było podzielone społeczeństwo i jaką rolę pełnili rzemieślnicy. Lekcja połączona będzie z warsztatami. Do wyboru będą trzy rodzaje zajęć (do lekcji można wybrać jeden warsztat). Trzeba się zapisać (grupy minimum 10-osobowe) pod nr. 48 362 56 94. Cena biletu to 9 zł. Cykl zajęć rozpoczyna się 17 sierpnia.