Koncert poznańskich akademików i koncerty laureatów Nagrody im. Oskara Kolberga, wystawy przybliżające postać wielkiego folklorysty i pokazujące, co starał się ocalić – w piątek 21 lutego w Przysusze odbyła się wielka inauguracja Roku Kolbergowskiego.
Przysuchę wybrano nieprzypadkowo – to tutaj wszak przyszedł na świat, 22 lutego 1814 roku, późniejszy wielki etnograf, folklorysta i kompozytor Oskar Kolberg. Podczas uroczystości inauguracyjnych w Domu Kultury odbyły się dwa koncerty. Podczas obu goście mieli okazję zapoznać się z twórczością samego Kolberga. Zaprezentowali ją artyści z Akademii Muzycznej w Poznaniu, zaangażowani w realizowane przez rodzinę Kolbergów wydawnictwo kompozycji muzycznych etnografa. Dwa występy dał też zespół regionalny Mogilanie - laureat Nagrody im. Oskara Kolberga w 2010 roku.
Pierwszy koncert zakończyli muzycy ludowi z okolic Przysuchy – kapele Tadeusza Jedynaka i Mateusza Niwińskiego oraz śpiewaczka Maria Siwiec z zespołu Gałconecki i jej uczennice. W drugim koncercie na zakończenie zaprezentowała się kapela krakowska. Zaproszeni do przysuskiego Domu Kultury obejrzeli również widowisko „Comber Babski”. To zwyczaj praktykowany na koniec karnawału, w zapusty. Przedstawia zabawę w karczmie z dominującą rolą kobiet, z udziałem panien i kawalerów. Przy muzyce kapeli śpiewano i tańczono polki, mazurki, oberki, sztajery i krakowiaki.
Wszyscy chętni mogą też zwiedzić Muzeum im. Oskara Kolberga. Poza wystawą stałą „Oskar Kolberg (1814-1890). Folklorysta, etnograf, kompozytor”, w placówce przygotowano też ekspozycję czasową „Muzyka tradycyjna i instrumentarium ludowe z regionu radomskiego”. Jej tematem jest muzyka wiejska okolic Przysuchy, postaci twórców i wykonawców, znanych mistrzów z okolicznych wsi (m.in. Jana Gacy, Piotra Gacy, Tadeusza Jedynaka, Wiesławy Gromadzkiej, Adama Tarnowskiego, Jana Kmity, Tadeusza Lipca, Marii Siwiec, w tym wielu laureatów Nagrody im. Oskara Kolberga) oraz ich młodych uczniów z miast (m.in. z Warszawy, Krakowa, Torunia, Lublina, Olsztyna).
Dopełnieniem jest kolekcja – z Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu - wiejskich instrumentów najbardziej popularnych i najczęściej używanych na wsi w okolicach Przysuchy (skrzypce, basy, bębenki, harmonie trzyrzędowe), których historia wiąże się z postaciami znanych muzykantów (np. basy Walentego Mareckiego z Brogowej) i wykonawców instrumentów (bębenek z brzękadłami i baraban Stanisława Lewandowskiego z Brogowej). Ikonografię tematu prezentują obrazy Andrzeja Bieńkowskiego (malarza i etnografa dokumentującego muzykę wiejską wielu regionów Polski oraz Ukrainy i Białorusi, autora książek, filmów, nagrań, dokumentacji fotograficznej) ze zbiorów Muzeum w Przysusze. Z kolei fotografie Piotra Baczewskiego stanowią artystyczną dokumentację projektów realizowanych od kilku lat we wsiach południowego Mazowsza. Oddają emocje i klimat spotkań, warsztatów, wspólnych zabaw skupiających nosicieli tradycji, członków wiejskich społeczności oraz młodych mieszkańców miast zafascynowanych muzyką tradycyjną okolic Przysuchy. Przedstawiają portrety najlepszych muzykantów, śpiewaków i tancerzy, ich rolę mistrzów przekazujących miejscowe tradycje muzyczne młodym śpiewakom i muzykantom.
§1. Rekord Grupa Mediowa sp. z o.o., zwana dalej Administratorem udostępnia swoim użytkownikom możliwość nieodpłatnego korzystania z Forum Internetowego w serwisie www.cozadzien.pl zwanym dalej Forum, w celu zamieszczania komentarzy i opinii na tematy zamieszczonych publikacji oraz związanych z nimi wymianą poglądów i dyskusją.
§2. Dostęp do Forum posiadają wszyscy użytkownicy publicznej sieci Internet, którzy korzystają z serwisu www.cozadzien.pl zwani dalej Uczestnikami Forum. W celu zamieszczenia komentarza pod publikacją Uczestnik Forum po zapoznaniu się z treścią Regulaminu Forum wypełnia treść w ramce dostępnej pod publikacją wraz z podpisem. Uczestnik Forum może także wyrażać swoje opinie poprzez głosowanie tzw. „łapkami” pod zamieszczonymi komentarzami, które to głosy zliczane są w sposób automatyczny i aktualizowane przy kolejnych odsłonach strony.
§3. Uczestnik Forum publikuje swoje komentarze i opinie wyłącznie na własną odpowiedzialność. Administrator nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Uczestników Forum na łamach Forum.
§4. Niedopuszczalne jest umieszczanie przez Uczestników na łamach Forum treści sprzecznych z prawem, naruszających prawa osób trzecich, zawierających treści pornograficzne, wulgarnych lub obscenicznych, wzywających do nienawiści rasowej lub wyznaniowej lub etnicznej, naruszających godność człowieka, nawołujących do przemocy czy też propagujących przemoc w świecie rzeczywistym.
§5. Niedopuszczalne jest umieszczanie przez Uczestników na łamach Forum treści uznanych powszechnie za naganne moralnie, niezgodnych z zasadami współżycia społecznego, zawierających hejt, będących pomówieniami czy też celowo obraźliwych, w tym także oskarżeń i opinii szkalujących Administratora oraz naruszających dobre imię jego firmy, mediów, właścicieli i pracowników.
§6. Niedopuszczalne jest umieszczanie przez Uczestników na łamach Forum treści zawierających przekazy reklamowe, linki innych serwisów, treści będących reklamą, spamem oraz niezamówioną informacją handlową. Uporczywe zamieszczanie powtarzających się treści pod wieloma publikacjami a także komentarze nie związane w żaden sposób z publikacją i zbędne z uwagi na przedmiot dyskusji będą traktowane jako spam.
§7. Administrator zastrzega sobie prawo do usuwania treści, o których mowa w par. 4, 5 i 6 Regulaminu Forum a także innych wypowiedzi uznawanych przez niego za uciążliwe, jak również prawo do blokowania uczestnictwa w Forum w stosunku do osób naruszających postanowienia par. 4, 5 i 6 regulaminu. Wydawca może również przekazać pozostające w jego posiadaniu dane Uczestników Forum sądowi, prokuraturze, policji i innym uprawnionym organom państwa na potrzeby prowadzonych przez nie postępowań.
§8. Administrator prowadzi moderację automatyczną przez system antyspamowy wyposażony dodatkowo w filtr wulgaryzmów, który odpowiada za usuwanie treści zakwalifikowanych do tych kategorii. Moderacja ręczna stosowana jest w wyjątkowych przypadkach po analizie zgłoszeń wynikających z naruszeń par. 4, 5 i 6 oraz pozostałych zapisów regulaminu.
§9. Administrator zastrzega sobie prawo do wyłączenia Forum z treści prowadzonego przez siebie serwisu lub zmianę sposobu dodania komentarza w innych opcjach dostępnych pod ramką wpisu a także wyłączenia możliwości komentowania dla poszczególnych publikacji bez podawania przyczyn takiego działania.
§10. Administrator dołoży wszelkich starań w celu zapewnienia prawidłowego działania Forum oraz udzieli pomocy w rozwiązywaniu problemów dotyczących jego funkcjonowania.
§11. Uczestnicy Forum poprzez umieszczenie swoich komentarzy i opinii na stronach Forum zobowiązują się do przestrzegania Regulaminu Forum.
§12. Regulamin niniejszy obowiązuje od momentu jego opublikowania. Administrator zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w niniejszym regulaminie. Wszelkie zmiany stają się obowiązujące w momencie ich opublikowania na stronie www.cozadzien.pl