Nagroda, przypomnijmy, przyznawana jest co dwa lata autorom związanym z Radomiem i regionem radomskim lub piszącym o Radomiu i regionie w dwóch kategoriach: książka literacka i książka naukowa lub popularnonaukowa.
Wśród rozmaitych nagród literackich ta jest wyjątkowa. Bo w wyjątkowy sposób dotyczy nas – mieszkańców Radomia. Sprawia, że uświadamiamy sobie, że wśród nas mieszkają, żyją twórcy literatury, nauki i kultury i że nie jesteśmy tylko konsumentami, czytelnikami książek, które powstały gdzieś daleko i dotyczą innych ludzi i innych nieznanych nam spraw – mówi Agata Morgan, wicedyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, która jest organizatorem nagrody. - Książki zgłaszane do Nagrody Literackiej Miasta Radomia często opisują znane nam sąsiedztwo, ulice, wydarzenia, czasem nawet ludzi. To książki o nas, o naszym życiu, naszej historii, sprawach nam bliskich i dla nas ważnych.
W tym roku do nagrody zostały zgłoszone 44 publikacje – 24 w kategorii książka literacka i 20 w kategorii książka naukowa/ popularnonaukowa. - Jeśli chodzi o liczbę kandydatur, to od drugiej edycji utrzymuje się na tym samym poziomie. Zmieniają się natomiast proporcje między kategoriami; początkowo mieliśmy więcej pozycji naukowych i popularnonaukowych, a mniej literatury pięknej, teraz jest odwrotnie – zauważa Agata Morgan.
Wśród kandydatur literackich są zarówno powieści, jak i poezja czy wspomnienia. Wydawnictwa popularnonaukowe i naukowe to m.in. albumy czy książki historyczne. - Autorami są i twórcy doświadczeni, znani, którzy mają na swoim koncie niejedną publikację, ale i debiutanci. To pokazuje, że nasze miasto jest bogate literacko – przekonuje Dariusz Wróbel z działu promocji MBP.
Nagroda Literacka Miasta Radomia po raz pierwszy przyznana została w 2009 roku. Otrzymali ją Bernard Gotfryd za zbiór opowiadań „Widuję ich w snach” i Jerzy Sekulski za „Encyklopedię Radomia”. - Można powiedzieć, że mamy dobrą rękę – uważa wicedyrektor MBP. I rzeczywiście – Michał Sobol, laureat nagrody w 2013 roku, rok później nominowany był do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej i do Nagrody Literackiej Gdynia; „Gdynię” otrzymał w tym roku, już za kolejny tom poezji. Powiodło się także laureatom z 2015 roku. Zbigniew Kruszyński po radomskiej nagrodzie został uhonorowany także Poznańską Nagrodą Literacką za całokształt twórczości, a Ewa Kołodziejczyk za książkę „Amerykańskie powojnie Czesława Miłosza” otrzymała Nagrodę im. Tadeusza Kotarbińskiego.
Laureatów tegorocznej edycji Nagrody Literackiej Miasta Radomia poznamy 5 lub 6 grudnia, podczas VI Targów Wydawnictw Regionalnych. Zgłoszone książki oceniać będzie jury pod przewodnictwem krytyka i historyka literatury, pracownika naukowego UMCS Arkadiusza Bagłajewskiego i w składzie: Adam Duszyk, Zbigniew Kruszyński, Sebastian Równy, Anna Spólna i Tomasz Tyczyński.