- „Kobiece oblicze świata” to jedna z naszych wielkich wystaw antropologiczno-etnograficznych. Cokolwiek byśmy nie powiedzieli o równouprawnieniu, to jednak świat tworzony przez kobiety różni się od tego tworzonego przez mężczyzn. Niektórzy mówią nawet, że to kobiety ucywilizowały mężczyzn – przyznaje Adam Zieleziński, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego. – Postanowiliśmy więc pokazać tę złożoność, odmienność i kunszt świata kobiet. Kobiet z całego świata, bo odwiedzając wystawę poznamy kobiety z Afryki, Azji, obu Ameryk i Australii wraz z Oceanią.
Ekspozycja gromadzi ponad 900 eksponatów, wypożyczonych z muzeów w Krakowie, Warszawie, Łodzi, Szczecinie i od prywatnych kolekcjonerów. - Mamy np. kosz wianny w kształcie słonia z jeźdźcem, wyplatany ze złotej trawy, a ofiarowywany hinduskiej pannie młodej wraz z częścią posagu. Taki kosz kobieta przechowywała przez całe życie; często do niego zaglądała, bo miał jej zapewnić dostatek – mówi Ilona Pulnar-Ferdjani, kurator wystawy. – Jest też, zwykle przepięknie zdobione, naczynie – skarbczyk, służące Afgankom do przechowywania rzeczy potrzebnych w łaźni.
Najstarszym eksponatem – sprzed 1883 roku – jest kompletny strój kobiety z syberyjskiego plemienia Ewenów, uszyty ze skóry renifera i ozdobiony koralikami. Możemy zobaczyć także różne wzory hinduskich malunków henna na rękach, bogactwo odświętnych sari, strój Tybetanki za zapaską pang-den noszona przez mężatki, mosiężne i srebrne naczynia z Afganistanu, zawieszki naczelne noszone przez pasztuńskie wojowniczki, brazylijskie przepaski biodrowe, XIX-wieczną indiańską kurtkę dziewczęcą używaną podczas obrzędu inicjacji, krążki wargowe z plemienia Mursi z doliny rzeki Omo czy maski obrzędowe tajnego stowarzyszenia kobiet z Sierra Leone.
- Myślę, że nie tylko panie zainteresują naprawdę przepiękne stroje: tradycyjne arabskie galabije, japońskie i chińskie kimona, strój tancerki z Indonezji, kolorowe stroje Indian Ameryki Południowej i plemion afrykańskich aż po Oceanię – mówi Ilona Pulnar-Ferdjani.
Można zajrzeć do wnętrza domu arabskiego, zobaczyć, jak wygląda chata afrykańskiego plemienia Himba, tradycyjny dom japoński czy domostwo Ewenów.
- Przedstawiamy tu najważniejsze momenty w życiu kobiet - od narodzin poprzez dojrzewanie, inicjację plemienną potem zamążpójście, aż do śmierci – tłumaczy Agnieszka Kozdęba, kurator ekspozycji. – Możemy poznać ich obyczaje, sprawdzić, jak pracują, bawią się, odpoczywają. Przede wszystkim jednak wystawa daje nam możliwość porównania kultur i zwyczajów kobiet praktycznie na całym świecie.