- Na kilka dni Radom stanie się stolicą polskiej humanistyki. Cieszymy się, że przyjadą świetni goście i że udało nam się pozyskać partnerów do organizacji imprezy – zachwala Marcin Kępa z radomskiej „Resursy”.
Festiwal rozpocznie się 21 maja projekcją Klubu Dobrego Filmu. O godz. 12 i 18 będzie można obejrzeć obraz poświęcony jednej z najwybitniejszych filozofów XX wieku „Hannah Arendt”. Będzie to jedyna płatna impreza festiwalu (bilety po 12 zł).
A ten z pompą zostanie zainaugurowany w czwartek, 22 maja o godz. 12 wręczeniem Nagrody im. Leszka Kołakowskiego i Gminy Miasta Radomia laureatom Ogólnopolskiej Olimpiady Filozoficznej. Po tym debata „Wolność – jak to łatwo powiedzieć...” z udziałem uznanych naukowców prof. Barbary Markiewicz i dra Krzysztofa Przybyszewskiego. Do udziału w debacie po raz pierwszy zostali zaproszeni młodzi laureaci olimpiady filozoficznej.
- W tym roku szczególną uwagę poświęcimy właśnie idei wolności. Do refleksji nad wolnością skłania nas choćby rocznica upadku komunizmu w Polsce i ostatnie wydarzenia na Ukrainie – mówi Renata Metzger, dyrektor „Resursy”.W czwartek o godz. 18 rozpocznie się spotkanie autorskie z Eustachym Rylskim, wybitnym prozaikiem i dramaturgiem, autorem tak świetnych i nagradzanych książek jak „Stankiewicz. Powrót”, „Warunek”, "Człowiek w cieniu".
Podczas festiwalu w „Resursie” czynne będzie stoisko z książkami filozoficznymi i literackimi gości festiwalu.
A kolejnym będzie Dariusz Gawin, historyk idei, publicysta, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. W piątek, 23 maja o godz. 18 rozpocznie się z nim spotkanie, na którym prezentował będzie swoją najnowszą książkę „ Wielki zwrot. Ewolucja lewicy i odrodzenie idei społeczeństwa obywatelskiego 1956-1976”.
Wcześniej tego samego dnia o godz. 17 w „Resursie” zostanie otwarta wystawa pokonkursowa grafiki komputerowej „Moje spotkanie z bajkami profesora Leszka Kołakowskiego”, po raz czwarty organizowana przez Zespół Szkół Elektronicznych w Radomiu.
Festiwal zwieńczy 24 maja „Biesiada artystyczna z filozofią w tle”. O godz. 18 rozpocznie się spektakl Teatru Poszukiwań oparty na sentencjach filozoficznych starożytnych Greków i Chińczyków, potem koncert Piotra Dąbrówki i Marcina Kępy „Wspominając Jacka Kaczmarskiego” i wreszcie kolejny spektakl: „Bajki królestwa Lailonii”, w wykonaniu Teatru Resursa.