Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Opętani Gombrowiczem

Opętani Gombrowiczem


Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ.

Radom to miasto otwarte, pełne dobrej energii. To miasto dobre dla debiutantów – mówi prezydent Radosław Witkowski. - Mam nadzieję, że ta nagroda trafi w wyjątkowe ręce. I że autor będzie mógł się w przyszłości pochwalić, że był laureatem historycznej, bo pierwszej Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

Lornetka dla laureata


O nagrodę, przypomnijmy, ubiegało się 60 twórców. W czerwcu kapituła w składzie: Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zbigniew Kruszyński, Zofia Król, Józef Olejniczak i Justyna Sobolewska wybrała piątkę nominowanych. Maciej Hen nominację otrzymał za powieść „Solfatara”, Agnieszka Kłos za zbiór opowiadań „Gry w Birkenau”, Weronika Murek za „Uprawę roślin południowych metodą Miczurina”, Maciej Płaza za powieść zatytułowaną „Skoruń”, a Tomasz Wiśniewski za książkę „O pochodzeniu łajdaków, czyli opowieści z metra”. Z tego grona laureat zostanie wyłoniony i ogłoszony 4 września. Z rąk Rity Gombrowicz, honorowego patrona festiwalu i prezydenta Witkowskiego otrzyma 40 tys. zł i... lornetkę. - Jako symbol uważnego przyglądania się światu, bo to właśnie robią nasi autorzy – mówi Tomasz Tyczyński, kierownik Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli i sekretarz nagrody. - A pomysł, by nie wręczał dyplomu czy statuetki pojawił się podczas pierwszego posiedzenia kapituły we Wsoli, gdzie wśród pamiątek po Gombrowiczu znajduje się również lornetka. Gombrowicz pod koniec życia często nie był w stanie opuszczać mieszkania, więc godzinami właśnie przez nią podglądał życie Vence.

Niedzielną galę poprowadzi Jerzy Sosnowski, pisarz, do niedawna dziennikarz radiowej Trójki. A zakończy ją koncert Grzegorza Turnaua.

Rekord świata w czytaniu


Ale na literackie spotkania i zabawy zaprasza radomian miasto i Muzeum Witolda Gombrowicza już w piątek, 2 września, kiedy to rozpocznie się festiwal „Opętani Literaturą”. - Nawiązujemy do powieści Gombrowicza „Opętani”, drukowanej w odcinkach w prasie warszawskiej i kielecko-radomskiej. Ostatni odcinek powieści ukazał się 3 września 1939 – przypomina Tomasz Tyczyński. - I w przeddzień 77. rocznicy tego wydarzenia uczestnicy festiwalu pobiją rekord świata w czytaniu „Opętanych”.

Czytanie zacznie wybitny aktor Jerzy Radziwiłowicz, a rzecz będzie się działa w nieczynnym, ale udostępnionym na tę okazję zabytkowym ratuszu. Po wspólnej lekturze rozmowa z odtwórcą roli Henryka w legendarnym spektaklu krakowskiego Starego Teatru, którą poprowadzi Piotr Kłoczowski, wicedyrektor Muzeum Literatury, eseista, redaktor i edytor.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

Festiwal rozpocznie się jednak wcześniej i oczywiście pierwszym wydarzeniem będzie rozmowa z Ritą Gombrowicz. Poprowadzi ją młody badacz Gombrowicza, doktorant na Uniwersytecie Warszawskim, radomianin Piotr Sadzik. Tytuł wydarzenia „Opętania Gombrowiczowskie” jest nieprzypadkowy, rozmawiać będą osoby autorem „Kosmosu” naprawdę „opętane” – Piotr Sadzik twierdzi nawet, że całe jego myślenie o świecie uformowały teksty Gombrowicza.

„Romantyczność” Mai Kleszcz


W sobotę, 3 września uczestnicy festiwalu włączą się w narodowe czytanie Sienkiewicza. W pobliżu miejsca oficjalnej lektury „Quo vadis” odbędzie się manifestacja literacka, podczas której Mariusz Bonaszewski (kolejny aktor z ważnymi rolami Gombrowiczowskimi w dorobku) czytał będzie uwagi, mocno krytyczne, Witolda Gombrowicza o pisarstwie autora „Potopu”. - Nie będziemy się przekrzykiwać, ale będzie dynamicznie – zapewnia Tyczyński.

Również w sobotę w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” odbędzie się rozmowa o najnowszej prozie polskiej, w której uczestniczyć będą zarówno jurorzy Nagrody im. Witolda Gombrowicza, jak i nominowani autorzy. Drugi dzień festiwalu zakończy koncert Mai Kleszcz i IncarNations w muszli w parku Kościuszki lub – w razie niepogody – w siedzibie Klubu Środowisk Twórczych „Łaźnia”.

„Geniusz” z Colinem Firthem


Po koncercie w kinie studyjnym przy MCSW „Elektrownia” zobaczyć będzie można filmową opowieść o opętaniu przez sztukę - film „Geniusz” Michaela Grandage`a, opowiadający o skomplikowanej relacji słynnego amerykańskiego pisarza Thomasa Wolfe’a i jego wydawcy, Maksa Perkinsa, który odkrył dla świata takich literackich gigantów, jak F. Scott Fitzgerald i Ernest Hemingway.

To jedyne płatne wydarzenie w ramach festiwalu, na pozostałe wstęp wolny, z wyjątkiem koncertu Grzegorza Turnaua. - Na galę i koncert obowiązują bezpłatne wejściówki, które rozdawać będziemy 2 września po spotkaniu z Jerzym Radziwiłowiczem i 3 września po dyskusji w Elektrowni - tłumaczy Tomasz Tyczyński.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K


Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.


Polecamy