Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Sylwia Chutnik i Jacek Dehnel wkrótce w Radomiu.

Sylwia Chutnik i Jacek Dehnel wkrótce w Radomiu.
Na miłośników literatury i nie tylko, czeka nie lada gratka. Powoli odliczmy dni do 39. Radomskiej Wiosny Literackiej, która rozpocznie się 4 kwietnia i potrwa do 8 kwietnia. Czeka nas tydzień wypełniony ciekawymi spotkaniami z uznanymi literatami. W bibliotece gościć będą m.in. Jacek Dehnel, Sylwia Chutnik, Włodzimierz Kowalewski. Będzie też akcent poetycki i muzyczny. Całość zwieńczy wystawa ekslibrisu.

Spotkania z autorami odbywać się będą od 4 do 8 kwietnia w budynku Biblioteki Głównej przy ul. Piłsudskiego 12, sala nr 36. Dodatkowe spotkanie z Jackiem Dehnelem (7 kwietnia) odbędzie się także w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Iłży.

W programie otwarcie wystawy ekslibrisów oraz spotkania autorskie, podczas których będzie możliwość zdobycia autografów.

Na wszystkie spotkania w ramach Wiosny wstęp jest wolny.

Program 39. Radomskiej Wiosny Literackiej:

Poniedziałek, 4 kwietnia
Godz. 17, otwarcie wystawy ekslibrisów

Na wystawie zgromadzono prace nagrodzone i wyróżnione w siedmiu edycjach Ogólnopolskiego Konkursu "Ekslibris", organizowanego przez Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu co dwa lata, począwszy od 2002 r. Ekspozycja prezentuje aktualne kierunki, pomysły, możliwości artystyczne, różnorakie techniki, rozmaitość form i bogactwo tematyki w sztuce tworzenia ekslibrisów. Każdej edycji konkursu na ekslibris okazjonalny towarzyszył inny temat przewodni: Folklor polski, Sławni Polacy i ich dzieła, Europa Ojczyzną narodów, Kraina dzieciństwa, Polska Chopina, Leśmian ArcyMistrz kreacji, Antyczny pierwiastek w twórczości Jacka Malczewskiego.

Każda z dotychczasowych edycji gromadziła kilkusetosobowe grono uczestników (300 - 400 osób), uczniów szkół plastycznych z całej Polski.

Godz. 17.30 - recital Kuby Michalskiego "Ach - poezja!"

Kuba Michalski - autor, kompozytor, wokalista i gitarzysta. Zwycięzca (w duecie z Justyną Bacz) Festiwalu Pieśni Leonarda Cohena, dwukrotnie wyróżniony na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej. Współzałożyciel zespołu "Cotton Cat", z którym nagrał pięć płyt. Komponuje piosenki do tekstów własnych oraz do wierszy innych poetów. Występuje także z programami solowymi, wykonując ballady Leonarda Cohena i Jacka Kaczmarskiego. W 2007 r. wydał płytę z piosenkami Kaczmarskiego, a w 2011 r. album "Podróż" z własnymi kompozycjami do wierszy m.in. Leśmiana, Asnyka, Mickiewicza i Baudelaire'a. W radomskiej bibliotece zaprezentuje recital, na który złożą się jego kompozycje do wierszy polskich poetów.

Wtorek, 5 kwietnia

Godz. 17, spotkanie z Włodzimierzem Kowalewskim

Włodzimierz Kowalewski/ fot. Sławomir OstrowskiWłodzimierz Kowalewski - prozaik, krytyk literacki, felietonista. Debiutował tomikiem poezji "Idę do Ciebie spod sklepionego łuku bramy". Za powieść "Bóg zapłacz!" i zbiory opowiadań "Powrót do Breitenheide" oraz "Światło i lęk" był nominowany do Nagrody Literackiej Nike. W ubiegłym roku odbyła się premiera filmu "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" w reżyserii Janusza Majewskiego, którego scenariusz oparty został na powieści Kowalewskiego.




Godz. 19, spotkanie z Anną Litwinek

Anna Litwinek - radomianka, absolwentka Wyższej Szkoły Dziennikarskiej, europeistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, Wydziału Sztuki na UTH w Radomiu oraz kierunku bhp i ergonomia pracy na Politechnice Warszawskiej. Pasjonatka lotnictwa (dziesięć lat pracowała w Siłach Powietrznych). Zajmuje się także plastyką i projektowaniem. Wydana trzy tygodnie przed Radomską Wiosną Literacką "Czarownica" jest debiutem powieściowym autorki. Magia, romans i historia oraz siła kobiecości - to wszystko składa się na historię wydaną nakładem Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak. Spotkanie prowadzi Marta Trojanowska

Środa, 6 kwietnia


Godz. 17, spotkanie z Jackiem Dehnelem

Jacek Dehnel - poeta, prozaik, tłumacz z literatury angielskiej, malarz. Autor powieści "Lala", "Saturn", "Matka Makryna", zbioru opowiadań "Rynek w Smyrnie", zbioru mini powieści "Balzakiana", zbioru szkiców "Fotoplastkon" oraz cyklu felietonów "Młodszy księgowy. O książkach, czytaniu i pisaniu". W ubiegłym roku ukazała się powieść "Tajemnica domu Helclów" napisana wspólnie z Piotrem Tarczyńskim pod pseudonimem Maryla Szymiczkowa, "Dziennik roku chrystusowego" oraz wydana w formie gazety książka "Tajny Detektyw", będąca elementem szerszego projektu o takim samym tytule. Jacek Dehnel ma na swoim koncie także tomy poetyckie, publikację Proteusz, czyli o przemianach. Spacerownik po historii Muzeum Narodowego w Warszawie oraz felietony zamieszczane m.in. w „Polityce”.

Za powieść "Lala" otrzymał Paszport Polityki za rok 2006. Jest laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich. Czterokrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike. Spotkanie prowadzi dr Anna Spólna.

Natomiast w czwartek, 7 kwietnia o godz. 10 odbędzie się spotkanie z Jackiem Dehnelem w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Iłży.


Godz. 18 -  Promocja książki "Gombrowicz z przodu i z tyłu".


Praca zbiorowa pod redakcją Krzysztofa Ćwiklińskiego, Anny Spólnej i Dominiki Świtkowskiej.

Wydana w 2015 roku monografia stanowi pokłosie Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Gombrowicz z przodu i z tyłu”, zorganizowanej przez Wydział Filologiczno-Pedagogiczny UTH Radom i Muzeum Witolda Gombrowicza, oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, przy współpracy Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. W tomie opublikowano większość referatów wygłoszonych podczas sesji konferencyjnych. Zaprezentowano je w blokach poświęconych: 1. Translacji, recepcji oraz historii publikacji dzieł Witold Gombrowicza za granicą, 2. Problematyce intertekstualności dzieła Gombrowicza, 3. Refleksji badawczej uwzględniającej Kronos, 4. Problematyce cielesności, seksualności i tożsamości, 5. Kontekstom interpretacyjnym dzieła Witolda Gombrowicza; filozoficznym, religijnym, muzycznym, jego aspektowi fonicznemu, 6. Refleksji badawczej poświęconej Ferdydurke.

Spotkanie prowadzą prof. Dariusz Trześniowski – Dziekan Wydziału Pedagogiczno-Humanistycznego UTH i Tomasz Tyczyński – Kustosz Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

Piątek, 8 kwietnia


Godz. 17, spotkanie z Sylwią Chutnik


Sylwia Chutnik to pisarka, kulturoznawczyni, działaczka społeczna, feministka, absolwentka Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim. Prezeska fundacji MaMa działającej na rzecz poprawy sytuacji matek w Polsce.

Autorka powieści "Kieszonkowy atlas kobiet", "Dzidzia", "Cwaniara", "Jolanta", zbioru opowiadań "W krainie czarów", zbioru felietonów "Mama ma zawsze rację" oraz przewodnika "Warszawa kobiet". Jest laureatką Paszportu Polityki w roku 2008. Trzykrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Spotkanie poprowadzi Anna Spólna.

Godz. 19.00 – wieczór poetycki Hanny Avis-Zembrzyckiej z udziałem Roberta Grudnia oraz śpiewającej młodzieży z Młodzieżowego Domu Kultury im. H. Stadnickiej w Radomiu.


Hanna Avis-Zembrzycka
– radomska poetka zrzeszona w Stowarzyszeniu Grupa Literacka Łuczywo. Aktorka w teatrze amatorskim działającym przy  Ośrodku Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” w Radomiu. Często występuje w autorskich programach słowno-muzycznych wraz z radomskim bardem Jackiem Kowalczewskim. Pisze od wielu lat. W 2015 roku wyszedł jej debiutancki tomik poezji Tak po prostu – wybór wierszy z całego dotychczasowego dorobku twórczego.

 


PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy