Tydzień Kultury Chrześcijańskiej wraca do Radomia po kilkuletniej przerwie. Kuria Diecezji Radomskiej wraz z Resursą Obywatelską i Miejską Biblioteką Publiczną przygotowała szereg imprez - spektakli, spotkań, prezentacji książek.
- Tydzień Kultury Chrześcijańskiej trwać będzie od 7 do 14 października. Termin ten został wyznaczony z myślą o Dniu Papieskim, który w tym roku obchodzimy właśnie 14 października. Hasło TKCh - "Kultura droga Kościoła" - jest związane ze słowami Jana Pawła II, który twierdził, że wiara funkcjonuje w ścisłym związku z kulturą. Ewangelizacja jest głoszona w kulturze - mówi ks. Piotr Walkiewicz, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Radomskiej. - Dlatego w tym roku TKCh będzie pełen spektakli teatralnych, filmów, publikacji książkowych oraz wystaw.
PROGRAM TYGODNIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
7 października (niedziela)
godz. 18.00 – Msza św. i spotkanie z ks. Adamem Zelgą (kościół farny).
Adam Zelga urodził się w 1953 r. w Starachowicach. Po śmierci przyjaciela Alfreda Szklarskiego w 1993 r. ukończył 9. tom przygód Tomka „Tomek w grobowcach faraonów”. Za czasów Jerzego Engela ks. Zelga był kapelanem polskiej reprezentacji w piłce nożnej.
godz. 18.00 – Spektakl „Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego, reż. Grigorij Lifanov (Teatr Powszechny, bilety w kasie teatru).
„Zbrodnia i kara” - arcydzieło światowej literatury w autorskiej wizji jednego z najciekawszych rosyjskich reżyserów teatralnych. Reżyser spektaklu Grigorij Lifanov wybrał z utworu wątki najcelniej opisujące kondycję człowieka miotającego się tragicznie między własną zuchwałością a wyrzutami sumienia. Przedstawienie o winie i odkupieniu, dumie i pokorze, odwadze i przerażeniu, pysze i współodczuwaniu. Intrygująca i niepowtarzalna podróż w głąb ludzkich przeżyć.
8 października (poniedziałek)
godz. 18.00 – „Idiota” F. Dostojewskiego, reż. ks. Piotr Turzyński (Teatr Powszechny, Scena Kameralna, wstęp wolny)
Spektakl przygotowany przez teatr Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Grupa teatralna, w której występują alumni radomskiego seminarium powstała w 1997 roku. Teatrem opiekuje się ks. Piotr Turzyński, autor adaptacji i reżyser spektakli. Przedstawienie poprzedzi prelekcja.
godz. 18.45 – „Ksiądz – Przyjaciel – Poeta” - premiera filmu o ks. Jerzym Banaśkiewiczu oraz spotkanie z jego twórcami i osobami występującymi w filmie (katedra radomska).
Kolejna produkcja filmowa Ośrodka Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” zatytułowana „Ksiądz – Przyjaciel – Poeta” jest poświęcona osobie księdza Jerzego Banaśkiewicza, poety, duszpasterza akademickiego, współorganizatora pomocy dla rodzin represjonowanych w PRL, kapelana Klubu Inteligencji Katolickiej, współorganizatora i uczestnika przygotowań pielgrzymek Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski. Ksiądz infułat Jerzy Banaśkiewicz, zmarły w 2011 r. proboszcz parafii św. Teresy w Radomiu, pozostawił po sobie wciąż żywe wspomnienia, zapisane w pamięci wiernych parafian oraz wielu ludzi, których spotkał na swojej drodze życia.
9 października (wtorek)
godz. 17.00 – prezentacja albumu „Jakże wielki jesteś Panie. Orędzie świata na podstawie Wyznań św. Augustyna”, ze zdjęciami ks. Stanisława Pindery oraz tekstami wybranymi przez ks. Sylwestra Jaśkiewicza; Promocja antologii poezji księdza Jerzego Banaśkiewicza. Wiersze zebrali: ks. Grzegorz Głąb i ks. Stefan Radziszewski (Miejska Biblioteka Publiczna).
11 października (czwartek)Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”:
godz. 10.00 – „Poskromienie złośnicy” W. Szekspira, reż. ks. Andrzej Kania.
Spektakl przygotowany przez teatr Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. H. Sienkiewicza w Szydłowcu pod okiem księdza Andrzeja Kani.
godz. 11.00 – „Kuszenie św. Piotra” L. Kołakowskiego, reż. Włodzimierz Mancewicz.
Spektakl przygotowany przez Teatr Poszukiwań z Resursy Obywatelskiej w Radomiu. Teatr Poszukiwań działa w Ośrodku Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” od 1993 r. Tworzą go uczniowie szkół średnich. Od kilku lat Teatr Poszukiwań prowadzi aktor Włodzimierz Mancewicz, a asystuje mu nauczycielka Katarzyna Sasal.
godz. 18.00 - „Idiota” F. Dostojewskiego, reż. ks. Piotr Turzyński
12 października (piątek)
godz. 10.00 – „Śmiertka na gruszy”, reż. Włodzimierz Mancewicz (Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Sala Widowiskowa, wstęp wolny)
godz. 11.00 - „Dziady cz. II” A. Mickiewicza, reż. Beaty Bartkiewicz (Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Sala Widowiskowa, wstęp wolny)
Spektakl w wykonaniu Amatorskiego Teatru Młodzieżowego „Maska”, działającego od 1999 roku w Suskowoli. W skład grupy liczącej 36 osób wchodzą uczniowie i absolwenci Publicznego Gimnazjum w Suskowoli, opiekę sprawuje Beata Bartkiewicz.
godz. 17.00 - „Egzorcysta” - prezentacja nowego tytułu Polskiego Wydawnictwa Encyklopedycznego „Polwen” i panel dyskusyjny (Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”)
Ponad 3 miliony Polaków korzysta z usług wróżek i gabinetów ezoterycznych. Internet, gry komputerowe, telewizja, muzyka, literatura pełne są furtek do świata magii i okultyzmu. Jak chronić się w dzisiejszym świecie przed duchową infekcją? W dyskusji udział wezmą: Piotr Wojcieszek – Wydawca, Artur Winiarczyk - redaktor naczelny miesięcznika "Egzorcysta" oraz zaproszeni księża egzorcyści.
godz. 19.00 - „Gala Słowa. Piotra Skargi kazania sejmowe” - program artystyczny w wykonaniu Haliny Łabonarskiej i Jerzego Zelnika (katedra).
13 października (sobota)
godz. 11.00 – Msza św. inaugurująca Rok Wiary (katedra)
11 października rozpocznie się Rok Wiary, ogłoszony przez Benedykta XVI. Tego dnia zbiegają się 2 rocznice: 50. rocznica otwarcia Soboru Watykańskiego II oraz 20. rocznica promulgowania Katechizmu Kościoła Katolickiego. Rok Wiary zakończy się 24 listopada 2013 r. w Uroczystość Chrystusa Króla.
godz. 15.15 - ”Bitwa pod Wiedniem”: Polska, Turcja, Włochy, reż. Renzo Martinelli. Seans poprzedzony prelekcją historyka, ks. Rafała Piekarskiego, o historycznych i religijnych aspektach bitwy (kino „Helios”. Na hasło: „Tydzień Kultury Chrześcijańskiej” w kasach do nabycia bilety ulgowe).
godz. 16.00 – „Wiara w bitach” koncert ewangelizacyjny (scena na ul. Żeromskiego, przed „Łaźnią”).
Celem koncertu jest uświadomienie młodym ludziom, że można żyć bez nałogów w pełnej wolności i że Bóg jest źródłem tej wolności. Autorzy chcą to zrobić za pomocą hip-hopu. Przewidują w planie pokazanie różnych elementów kultury hip-hopu. Będą pokazy tańca breakdance/hip-hop, będzie malowanie graffiti, wystąpienie ze świadectwem podopiecznego Karanu. Na koniec odbędą się dwa duże koncerty - jeleniogórskiego składu Rymcerze oraz poznańskiego rapera Frenchmana.
godz. 18.00 – „Referent” wg J. Tuwima, reż. Monika Łukomska–Bekiel (Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Sala Widowiskowa, wstęp wolny)
Spektakl w wykonaniu „Teatru 18:15” z Szydłowca. Uczniowie klasy teatralnej Zespołu Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Szydłowcu pod kierunkiem Moniki Łukomskiej Bekiel zdobyli pierwsze miejsce podczas I Regionalnego Przeglądu Teatrów Amatorskich w Lipinach.
godz. 18.45 – „Jonasz” wg Romana Brandstaettera, reż. Wojciech Ługowski (Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Sala Widowiskowa, wstęp wolny)
Spektakl przygotowany przez Teatr Scene działający w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Św. F. Neri w Radomiu. „Scene” działa od 2004 roku z inicjatywy Wojciecha Ługowskiego, nauczyciela teatrologii i aktora radomskiego Teatru Powszechnego w Radomiu.
14 października (niedziela) Dzień Papieski
godz. 18.00 – Msza św. w ramach obchodów Dnia Papieskiego i koncert przygotowany przez Zespół Szkół Muzycznych im. O. Kolberga w Radomiu (katedra)
By uczcić bł. Jana Pawła II w niedzielę jemu poświęconą z koncertem w radomskiej katedrze wystąpią nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu: Młodzieżowa Orkiestra Smyczkowa „Divertimento” pod dyr. Adriana Hanke, uczennice klasy śpiewu solowego Moniki Świostek oraz Rafał Wróbel (organy).