[gallery id=1508]
W Lublinie sukcesem było również zajęcie 5 miejsca w finale mistrzostw przez Natalię Prylowski i Przemysława Figurskiego.
- Od kilkunastu lat nie było takiego sukcesu żadnej radomskiej pary, a tym bardziej dwóch naraz i to z jednego klubu - mówi Roman Pawelec, trener i założyciel Centrum Tańca Radom.
Finaliści zdobyli międzynarodową klasę taneczną S (jest to ostania, najwyższa klasa taneczna tańca towarzyskiego), poza tym Aleksandra i Kamil będą mogli ubiegać się o stypendium Ministerstwa Sportu, ponieważ przyznano im najwyższą klasę sportową M czyli mistrzowską.
- Przez wiele lat żadna radomska para nie posiadła takiej klasy ani nie startowała na mistrzostwach ogólnopolskich - dodaje Pawelec.
Tańczą od dziecka
Na mistrzostwach tańca w Lublinie wzięło
udział w sumie 190 najlepszych tanecznych par z całej Polski. Na
parkiecie rządziła cha-cha, jive, samba, rumba i pasodoble. W gronie
sędziowskim znalazły się światowe autorytety w tańcach
latynoamerykańskich z Rosji, Kanady, Węgier, Słowenii, Niemiec i
Polski. Mistrzostwa Polski 2015 w
sportowym tańcu towarzyskim organizowane przez Polskie Towarzystwo
Taneczne we współpracy z Polskim Tańcem SA i Polskim Związkiem Tańca
Sportowego są jedynymi mistrzostwami uznawanymi przez Ministerstwo
Sportu i Turystyki.
Wicemistrzowie swoją przygodę z tańcem rozpoczęli jako dzieci, około 6 roku życia. Taniec towarzyski trenują ze sobą od roku, przygotowując się intensywnie do mistrzostw. Aleksandra i Kamil przed mistrzostwami trenowali 6 - 7 razy w tygodniu. Przed samymi występami na mistrzostwach nawet po 9 godzin dziennie. W normalnym trybie, pary mają zajęcia grupowe 3 razy w tygodniu, dodatkowo z własnej woli, biorą lekcje prywatne, trenują choreografię i szlifują technikę sami, bez trenerów.
Kolejne turnieje, kolejna szansa
Aleksandra i Kamil wezmą wkrótce udział w mistrzostwach Europy i świata. Wcześniej jednak, w maju, wyjadą do Anglii na Blackpool Dance Festival, razem z Natalią Prylowski i Przemkiem Figurskim. Festiwal jest najstarszym, największym corocznym konkursem tańca towarzyskiego o międzynarodowym prestiżu.
Warto przypomnieć także sukcesy i wyróżnienia Moniki i Romana Pawelców. W latach 1991- 2001 plasowali się co roku na podium Mistrzostw Polski w tańcach LA, jako amatorzy, a następnie zawodowcy reprezentowali Polskę na mistrzostwach świata i Europy, pucharach Europy i świata, pucharach narodów osiągając 3 razy półfinał Mistrzostw Europy LA i 3 razy półfinał Mistrzostw Świata.