W poniedziałek, 24 czerwca premier Mateusz Morawiecki zainaugurował akcję informacyjną dotyczącą programu "Rodzina 500 plus". Bus „Rodzina 500 plus” zawitał również do Radomia. O programie i jego rozszerzeniach opowiadali m.in. Artur Standowicz, wicewojewoda mazowiecki i Krzysztof Murawski, kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu. - Inwestycja w rodzinę i nasze dzieci, to inwestycja w przyszłość Polski – mówił w Radomiu wicewojewoda Artur Standowicz. - Liczymy, że również samorządy włączą się aktywnie w informowanie mieszkańców o zmianach w programie. Przyznanie świadczenia 500 zł także na pierwsze dziecko, to kolejny dowód na to, jaką wagę rząd Prawa i Sprawiedliwości przywiązuje do wspierania polskich rodzin. Ważnym elementem polityki państwa jest podnoszenie standardu życia i bezpieczeństwa ekonomicznego Polaków. To także świadectwo sprawiedliwego podziału owoców wzrostu gospodarczego.
Jak już pisaliśmy, w kwietniu 2019 roku minęło trzy lata od wprowadzenia rządowego programu „Rodzina 500+”, którego celem jest finansowe wsparcie rodzin. Od początku tego roku do końca lutego – jak wynika z danych MOPS – 500 plus wypłacono na 20 tys. 87 dzieci. Zgodnie z zapowiedziami rządu – od 1 lipca świadczenie wychowawcze będzie również przyznawane na pierwsze dziecko, bez kryterium dochodowego.
Co się zmieni?
Zniesione zostanie przede wszystkim kryterium dochodowe. Świadczenie wychowawcze przysługiwać będzie na wszystkie dzieci, które nie ukończyły 18 lat, również na pierwsze i jedyne, bez względu na dochód w rodzinie. Wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus będzie można składać w dwóch wersjach: elektronicznej – od 1 lipca (poprzez bankowość elektroniczną, portal "Emp@tia" lub platformę usług elektronicznych ZUS) i papierowej (w urzędzie lub listownie) – od 1 sierpnia.
Wnioski złożone od lipca do 30 września będą wypłacane w październiku z wyrównaniem od lipca. Natomiast wnioski złożone po tym terminie będą przysługiwały za dany miesiąc, w którym wniosek został złożony, czyli już bez wyrównania.
Ponadto 500 plus będzie przyznane w postaci dodatku wychowawczego dzieciom umieszczonym w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.
Nowa formuła wprowadza wydłużenie również czas na złożenie wniosku dla nowo narodzonych dzieci. Rodzice będą mogli złożyć wniosek w terminie trzech miesięcy od dnia urodzenia dziecka. Złożenie wniosku w tym terminie będzie skutkowało przyznaniem świadczenia wychowawczego z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka.
Prawo do świadczenia wychowawczego nie będzie już uzależnione od ustalenia alimentów na dziecko od drugiego rodzica w przypadku wniosków składanych przez rodziców samotnie wychowujących dziecko. Natomiast w przypadku śmierci rodzica, któremu świadczenie było przyznane, wprowadzone zostanie rozwiązanie pozwalające na zachowanie ciągłości przy wypłacie.
Ze szczegółami zmian w programie Rodzina 500+ będzie można zapoznać się w jednym z trzech specjalnie oznakowanych busów, które wyjadą w trasy po województwie mazowieckim. Informacje o tym, gdzie i w jakich godzinach pojawią się busy, można znaleźć na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.