Szczepień. To jak dotąd najmłodsza grupa osób rekomendowanych do szczepienia przeciwko COVID-19. Uczniowie mogą się szczepić na takich samych zasadach, jak wszyscy obywatele, tj. w punktach szczepień populacyjnych. Jeden z takich punktów prowadzi Mazowiecki Szpital Specjalistyczny.
- Akcja szczepień młodzieży jest akcją bardzo ważną. Akcją gwarancji powrotu do normalności, tylko trzeba mieć pewną wiedzę i chęć podjęcia takiego działania – mówi Ewa Golonka, naczelna pielęgniarka MSS.
Szczepienia organizowane przez szkoły dla uczniów rozpoczną się we wrześniu i będą dobrowolne. Jak wynika z harmonogramu Narodowego Punktu Szczepień, od 6 września do 10 września będą zbierane przez dyrektorów kwestionariusze medyczne od rodziców dzieci niezaszczepionych. Od 13 do 17 września odbędzie się tzw. tydzień szczepień, podczas którego wszyscy chętni uczniowie będą mogli zaszczepić się przeciwko koronawirusowi.
- Wrzesień to też w zamysłach Narodowego Programu Szczepień jest okresem, kiedy będziemy szeroko propagować akcję szczepień. Osobą, które mają jakiekolwiek pytania i wątpliwości są one rozwiewane. Przy okazji tych szczepień uaktywniły się różne ruchy antyszczepionkowe, pojawia się również wiele błędnych i sprzecznych informacji w przestrzeni publicznej. My akurat reprezentujemy zawody medyczne i nas nikt nie musi przekonywać, jaką wartością dla zdrowia publicznego są szczepienia – przyznaje Ewa Golonka, naczelna pielęgniarka MSS.
Punkt szczepień w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym czynny jest pięć dni w tygodniu. Na szczepienie można zgłosić się również bez zapisu, w przypadku dzieci, potrzebna jest zgoda rodziców. - Musimy pamiętać, że szczepionka jest jedyną metodą ochrony przed zakażeniem. Obecnie nie mamy na rynku leków w formie tabletki czy zawiesiny, która byłaby równie skuteczna i bezpieczna w walce z wirusem – mówi Jakub Dworzański, internista oddziału wewnętrznego. -Jeżeli się zaszczepimy, praktycznie nie będzie skutków ubocznych, które teraz coraz częściej obserwujemy; od przewlekłego zmęczenia, dotyczącego osób, które przeszły bezobjawowo, po osoby, które wymagały hospitalizacji i podania osocza, po objawy sercowo-naczyniowe i neurologiczne.
Punkt szczepień w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym działa od grudnia ubiegłego roku i podano w nim sumie ponad 20 tys. dawek szczepionki przeciwko COVID-19. W Radomiu w pełni zaszczepionych jest 101 033 osoby.