Liczba osób dotkniętych osteoporozą stale rośnie, w związku z tym wychodząc naprzeciw mieszkańcom szpital na Józefowie rozpoczął realizację programu wykrywania i leczenia osteoporozy. W Polce ponad 2 mln osób cierpi na to schorzenie. Problem dotyczy co trzeciej kobiety po menopauzie i większości osób po 70. roku życia.
- Osteoporoza występuje w określonym wieku i wiąże się z dużym ryzykiem niesprawności, wyłączenia z aktywności życiowej, a związana jest z zaburzeniem gospodarki hormonalnej w organizmie - wyjaśnia Ewa Golonka, naczelna pielęgniarka MSS. - Jest to choroba podstępna, bezobjawowa. Nie daje żadnych wczesnych objawów, nie powoduje bólu. Stąd często pojawia się określenie "cichy złodziej kości". Osteoporoza podstępnie okrada szkielet z zdeponowanych w nim zasobów, czego odległą konsekwencją są złamania, powstające pod wpływem niewielkich sił. Diagnostyka osteoporozy polega na pomiarze gęstości mineralnej kości BMD. Pomiaru dokonuje się metodą densytometrii DXA.
Aby wziąć udział w programie, trzeba spełniać określone kryteria: być mieszkańcem woj. mazowieckiego, kobiety w dniu zgłoszenia muszą mieć ukończone 65 lat a mężczyźni 75 lat, przy czym udział mężczyzn jest możliwy tylko w przypadku objęcia programem całej populacji kobiet.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/konferencje-mazowieckiego-szpitala-specjalistycznego-zdjecia/75665
- Ponadto mogą zgłosić się kobiety w wieku 40-64 – w przypadku stwierdzenia przynajmniej jednego czynnika ryzyka. To m.in.: zaburzenia hormonalne, choroby układu pokarmowego, nerek, układu oddechowego, nerek czy szpiku i krwi, a także hiperwitaminoza A, stan po przeszczepieniu narządu, unieruchomienie, przebyte złamania - wyjaśnia Wioletta Mantorska-Anus, kierownik zespołu techników RTG
Dodatkowo osoba, która chce wziąć udział w programie musi złożyć pisemnie oświadczenie, że w ciągu ostatnich 2 lat nie miała przeprowadzonego badania densytometrycznego. Do programu będą mogły zostać włączone osoby, które spełniły wszystkie kryteria. W ramach profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy przewidziane są działania w zakresie edukacji, oszacowania 10-letniego ryzyka złamania metodą FRAX, a także badanie densytometryczne i konsultacja lekarska.
Na badania można się zapisać, dzwoniąc na numer 48 361 36 00. Zapisy odbywają się w poniedziałki, środy i piątki w godz. 8-11 oraz we wtorki i czwartki w godz. 8-12.
Program wykrywania i leczenia osteoporozy jest finansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Przypomnijmy, MSS realizuje również program polityki zdrowotnej w zakresie fizjoterapii u pacjentów z powikłaniami po przebytym zachorowaniu na COVID 19. W jego ramach uczestnicy będą objęci opieką fizjoterapeutyczną. Ćwiczenia mają pomóc w powrocie do zdrowia oraz aktywności zawodowej i społecznej po ciężkim przebyciu COVID-19.
https://www.cozadzien.pl/radom/masz-powiklania-pocovidowe-zglos-sie-na-bezplatna-rehabilitacje/75338