- W przestrzeni medialnej pojawiają się doniesienia o zamiarze wycofania się ARP z planów realizacji projektu Fabryka w naszym mieście. Na antenie Radia Rekord poseł Marek Suski nie zaprzeczył takim informacjom. Dlatego skierowałem w tej sprawie pismo do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego i Prezesa Zarządu ARP Cezariusza Lesisza. To ważna dla Radomia inwestycja i mam nadzieję, że mimo niepokojących informacji, złożona obietnica zostanie dotrzymana - poinformował prezydenta Radomia Radosław Witkowski.
W Porannej Rozmowie Radia Rekord i TV Dami na pytanie dziennikarza Łukasza Molendy o to, czy to prawda, że Agencja Rozwoju Przemysłu wycofała się z projektu rewitalizacji dawnej siedziby Fabryki Broni? Poseł PiS Marek Suski przyznał, „że nie sądzi, żeby się wycofali”. - Natomiast rzeczywiście ten budynek po dokładnym zbadaniu, okazuje się, że jest niedostosowany do przeróbek. Jednocześnie zbadano ściany, one są nasączone różnymi chemikaliami. Koszt odbudowy tego obiektu jest znaczny. Stąd też jest poszukiwanie sposobu finansowania. Nie jest to wycofanie się, ale rzeczywiście nie jest to łatwe – przyznał poseł Marek Suski.
Ponadto poseł PiS stwierdził, że remont dawnej Fabryki Broni jest droższy niż budowa nowego obiektu. Co zatem z budynkiem po Fabryce Broni i z inwestycją, za którą odpowiedzialna jest ARP? Poseł przyznał wprost, że „nie wie”. - W tej chwili uczciwie powiem: nie wiem. Są robione analizy i z tych analiz wynika, że koszt włożony w ten obiekt jest wielokrotnie większy niż wybudowanie nowego obiektu o tej samej kubaturze w nowym miejscu – mówił.
O tym, że do Wydziału Architektury Urzędu Miejskiego wpłynął wniosek o umorzenie postępowania pozwolenia na budowę od firmy Pas Projekt z którą Agencja Rozwoju Przemysłu w ubiegłym roku podpisała umowę na wykonanie dokumentacji projektowej przebudowy i rewitalizacji dawnej Fabryki Broni, poinformował na początku czerwca poseł Konrad Frysztak.
Pisaliśmy o tym w linku poniżej:
https://www.cozadzien.pl/radom/czy-fabryka-broni-zostanie-zmodernizowana/65082
Pismo do prezydenta Andrzeja Dudy
Prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego, zaniepokoiły słowa posła Marka Suskiego, które mogą wskazywać na to, że Agencja Rozwoju Przemysłu wycofuje się z planów rewitalizacji budynku. Dlatego prezydent wysłał w tej sprawie pismo do prezydenta RP Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawickiego oraz Cezariusza Lesisza, prezesa zarządu ARP. W piśmie tym czytamy m.in.: „W marcu br. dowiedzieliśmy się, że ARP z przyczyn formalnych wycofała wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę, a dziś że już w ogóle nie zamierza realizować zapowiadanej inwestycji. Powodem ma być bardzo zły stan techniczny obiektu, w tym m.in. stropów i ścian. To zaskakująca informacja, ponieważ stan obiektu był od początku znany, a mimo to trwały kolejne procedury zmierzające do umożliwienia realizacji inwestycji. Inwestor otrzymał od miasta decyzję o warunkach zabudowy. Mieliśmy także stosowne uzgodnienia umożliwiające Agencji budowę na zabezpieczonych na ten cel działkach dodatkowych, bardzo potrzebnych miejsc parkingowych”.
Ponadto prezydent w skierowanym piśmie pyta wprost o to czy Agencja Rozwoju Przemysłu chce odstąpić od swoich zamierzeń. „Jeżeli rzeczywiści jest taki plan, to mamy nadzieję, biorąc pod uwagę złożone deklaracje oraz już wykonane prace przygotowawcze, ARP jeszcze raz rozważy możliwość realizacji projektu Fabryka w naszym mieście” - czytamy w piśmie.
Przypomnijmy, że według zapowiedzi rządu, na terenie dawnej Fabryki Broni miał powstać nowoczesny biurowiec klasy A, w którym zatrudnienie mogłoby znaleźć około 2 tys. osób. O planach realizacji tej inwestycji w 2018 roku mówiła w Radomiu minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, z jej zapowiedzi wynikało, że ARP jest gotowa wydać na ten cel nawet 80 mln zł.
https://www.cozadzien.pl/radom/kalinowska-nowy-prezes-arp-nie-odbiera-od-nas-telefonu/65608