O tym, że do Wydziału Architektury Urzędu Miejskiego wpłynął wniosek o umorzenie postępowania pozwolenia na budowę od firmy Pas Projekt z którą Agencja Rozwoju Przemysłu w ubiegłym roku podpisała umowę na wykonanie dokumentacji projektowej przebudowy i rewitalizacji dawnej Fabryki Broni, poinformował na konferencji poseł Konrad Frysztak. - 28 kwietnia 2020 roku wpływa wniosek o umorzenie postępowania w sprawie wydania pozwolenia na budowę i wycofanie dokumentacji projektowej. 28 kwietnia Agencja Rozwoju Przemysłu poddaje się i wycofuje się z dalszego procedowania tej sprawy. 30 kwietnia Urząd Miejski oddaje dokumentację projektową inwestorowi – twierdzi poseł Konrad Frysztak.
Poseł Konrad Frysztak w tej sprawie złożył interpelację, w której pyta m.in. o to dlaczego pełnomocnik złożył wniosek o umorzenie całego postępowania. Przyznał również, że rozważa kontrolę poselską w Agencji Rozwoju Przemysłu. - Chcę wiedzieć jakie środki ARP wydała na projekt dokumentacji budowlanej, czy agencja posiada pieniądze na te inwestycje, jaka to jest konkretna kwota, ale również co dalej z inwestycją, kiedy ona może się rozpocząć i kiedy ma się zakończyć – wylicza poseł Konrad Frysztak.
https://www.cozadzien.pl/radom/kiedy-fabryka-broni-odzyska-blask/54991
Poseł Konrad Frysztak – jak mówi – będzie zmuszał, motywował i wymagał, aby projekt „Fabryka” był kontynuowany.
Tymczasem Agencja Rozwoju Przemysłu w sprawie inwestycji na terenie byłej Fabryki Broni wydała oświadczenie, w którym informuje, że „w dalszym ciągu realizuje działania w zakresie zagospodarowania nieruchomości. Agencja prowadzi równocześnie działania mające na celu kompleksową analizę stanu technicznego budynku, w tym w szczególności stopnia zaolejenia stropów. Ponadto ARP planuje zlecić ekspertyzę dotyczącą gruntu pod kątem potencjalnego jego zanieczyszczenia oraz zakresu i kosztów rekultywacji gleby".
Natomiast jak możemy przeczytać w oświadczeniu Firma Pas Projekt wycofała wniosek o pozwolenie na budowę z powodu sytuacji epidemiologicznej w Polsce, która jak czytamy: „wpłynęła w istotny sposób na realizowane prace i koordynację działań prowadzonych w ramach inwestycji”. Ponadto ARP informuje, że nadal pozostaje do rozwiązania spór z Urzędem Miasta Radomia co do liczby miejsc parkingowych dla inwestycji - sprawa jest na etapie postępowania przed sądem administracyjnym”.
Przypomnijmy, o tym, że budynek Fabryki Broni ma zostać przekształcony w nowoczesny biurowiec klasy A, informowała dwa lata temu minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Z kolei umowa z firmą Pas Projekt została podpisana we wrześniu 2019 roku. Według planu firma miała za zadanie opracować kompletną wielobranżową dokumentację projektową wymaganą do wystąpienia o uzyskanie pozwolenia na budowę, uzyskać pozwolenie na budowę, a następnie opracować kompletną wielobranżową dokumentację wykonawczą i kosztorysową. Wartość umowy to 1,38 mln zł netto, a zakończenie prac projektowych przewidziano na drugie półrocze 2020 roku.
https://www.cozadzien.pl/radom/stara-fabryka-i-nowe-technologie/50953
Jak informowano wówczas, po modernizacji Fabryki Broni w budynku ma powstać ponad 14 tys. m powierzchni biurowej i prawie 4 tys. m powierzchni handlowo-usługowej oraz dwa dziedzińce użytkowe o powierzchni 1,8 tys. m każdy.
https://www.cozadzien.pl/radom/rewitalizacja-fabryki-broni-coraz-blizej/59014