Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabo Widzących mieści się przy ul. Struga 86 i istnieje od 33 lat. W kompleksie znajdują się m.in. oddziały przedszkolne, szkoła podstawowa czy pracownia rehabilitacji medycznej. - Bez wątpienia ta rozbudowa jest bardzo potrzebna dla lepszego rozwoju placówki edukacyjnej. Ośrodek ulokowany jest w takiej przestrzeni, której nie możemy w żaden sposób powiększyć, dlatego w grę wchodzi jedynie nadbudowa bądź całkowite pozbycie się niektórych elementów i wybudowanie w ich miejscu nowych - podkreśla Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/plany-przebudowy-budynku-sosw-w-radomiu-zdjecia/99494
Szacowany koszt przebudowy to ponad 20 mln zł, a pieniądze na ten cel mają zostać pozyskane z budżetu województwa mazowieckiego. - Myślę, że w najbliższych tygodniach powinniśmy poznać decyzję, czy uda się zabezpieczyć środki na tę inwestycję. Jeżeli to się uda, to na pewno jeszcze w tym roku ruszą procedury związane z wyborem wykonawcy - tłumaczy Rafał Rajkowski.
Obecnie została wykonana dokumentacja projektowa przebudowy SOSW dla Dzieci Niewidomych i Słabo Widzących. - Kiedy powstał zamysł przebudowy tego ośrodka podstawowym problemem był brak terenu na utworzenie nowych pomieszczeń. Jedynym rozwiązaniem, które było brane pod uwagę, była likwidacja części istniejących zabudowań, a w ich miejscu zlokalizowanie nowych budynków - wyjaśnia Maciej Psyk, autor projektu. - Projekt zakłada, że nowo powstały obiekt będzie miał trzy kondygnacje. Na jego terenie zostaną utworzone m.in. sale dydaktyczne czy sala audio-wizualna. Dzięki rozbudowie placówka zwiększy swoją powierzchnię użytkową o ponad 600 m kwadratowych - dodaje.
https://www.cozadzien.pl/radom/basen-w-radomskiej-szkole-juz-po-remoncie/88439
W ośrodku odbywają się m.in. zajęcia edukacyjne, które dostosowane są do stopnia i rodzaju niepełnosprawności podopiecznych. Obecnie na zajęcia w placówce uczęszcza ponad 200 uczniów. - Zajmujemy się bardzo kompleksową rehabilitacją i rewalidacją dzieci od szóstego miesiąca życia, a w zależności od tego, jaki jest stopień schorzenia, prowadzimy także zajęcia dla dorosłych. Nasi najstarsi wychowankowie są w wieku 24-25 lat - mówi Norbert Barszczewski, dyrektor SOSW dla Dzieci Niewidomych i Słabo Widzących w Radomiu.
Placówka dysponuje także pracownią rehabilitacji medycznej, w której podopieczni mogą korzystać z fizykoterapii i kinezyterapii. Na terenie ośrodka znajduje się również internat, w którym wychowankowie objęci są całodobową opieką nauczycieli, a także dzienną opieką pielęgniarską czy lekarską.