Wielu uczniów codziennie doświadcza przemocy fizycznej i psychicznej ze strony rówieśników. Inni, choć są świadkami takich sytuacji, obawiają się zareagować. Teraz ma się to zmienić. Miasto postanowiło wprowadzić system monitorowania i przeciwdziałania przemocy rówieśniczej, w ramach którego pilotażowo uruchomiona zostanie specjalna aplikacja. Docelowo każdy uczeń danej szkoły będzie miał do niej dostęp. Aplikacja umożliwi anonimowe zgłaszanie przypadków przemocy. Dostęp do systemu będą mieli wyznaczeni i odpowiednio przeszkoleni nauczyciele oraz dyrektorzy szkół.
- Naszym celem i priorytetem jest wsparcie placówek edukacyjnych w radzeniu sobie z tym problemem, aby zapewnić jak najwyższy poziom dobrostanu emocjonalnego i psychicznego uczniów - mówi Katarzyna Kalinowska, wiceprezydent Radomia. - Z badań wynika, że aż 80 proc. dzieci czuje się źle, gdy widzi nękanie rówieśników, a około 60 proc. uczniów w wieku od 11 do 17 lat doświadczyło przemocy rówieśniczej.
Jak podkreśla Kamila Pszczółka, rzecznik praw ucznia, zgłaszanie przypadków przemocy anonimowo jest niezwykle ważne.
- Otrzymuję wiele zgłoszeń dotyczących przemocy rówieśniczej i po ponad roku działalności mogę stwierdzić, że duża ich część dotyczy różnych form przemocy. Nie mówimy tu tylko o przemocy fizycznej, ponieważ coraz częściej występuje przemoc psychiczna, słowna i emocjonalna, która bywa trudna do zauważenia. Często, gdy uczeń zgłasza się jako ofiara przemocy, jest to zaskoczeniem zarówno dla wychowawcy, jak i reszty klasy. Dlatego tak ważne jest, aby uczniowie mogli anonimowo i w każdej chwili zgłaszać sytuacje, w których stają się ofiarami przemocy - tłumaczy Pszczółka. - Ważna też jest wzajemna pomoc. Jeśli w klasie wiemy, że ktoś jest ofiarą przemocy, ale nie potrafimy o tym mówić głośno, możemy podpowiedzieć tej osobie, aby skorzystała z możliwości anonimowego zgłoszenia w aplikacji.
W tym roku do pilotażowego programu przystąpi osiem placówek: PSP 2, PSP 7, PSP 19, PSP 21, PSP 26, a także VI LO, Zespół Szkół Elektronicznych oraz Zespół Szkół Spożywczych i Hotelarskich. Zanim aplikacja zostanie udostępniona uczniom, szkolenie przejdą rady pedagogiczne. W planach jest również organizacja lekcji wychowawczych, które będą omawiać działanie aplikacji, różne rodzaje przemocy oraz sposoby ich zgłaszania.
- Dzięki tym szkoleniom będziemy mogli lepiej pomóc uczniom w eliminowaniu problemów związanych z przemocą rówieśniczą - mówi Anna Kołodziejska, dyrektor VI LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. - W naszej szkole wyznaczone zostaną odpowiednie osoby, które pełnić będą rolę nauczycieli interwentów. To oni jako pierwsi będą obsługiwać ten system i będą mogli natychmiast reagować na zgłoszenia od uczniów.
Jeśli program okaże się skuteczny, w przyszłym roku zostanie wdrożony we wszystkich radomskich szkołach.