Wydarzenie odbyło się w sobotę, 15 października w szpitalu na Józefowie. Było ono skierowana do wszystkich, zarówno dzieci jak i dorosłych. W ramach Dnia Otwartego Badań Profilaktycznych przygotowane wiele badań diagnostycznych, jak: EKG, pomiar ciśnienia tętniczego, glukozy i BMI, spirometria, pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu, pomiar cholesterolu oraz hemoglobiny glikowanej, badanie słuchu, badanie w kierunku wczesnego wykrywania AMD zwyrodnienia plamki żółtej. Dla osób zmagających się z chorobami serca dostępne były konsultacje z kardiologiem. - Badania profilaktyczne to najlepsza metoda zapobiegania ciężkim chorobą, a często także kalectwu i śmierci. Niestety, przez ostatnie dwa lata w związku z pandemią, mieliśmy problem z organizacją takich spotkań, dlatego nadrabiamy zaległości. Mieszkańcy tłumnie do nas przybywają i korzystają z szeregu badań profilaktycznych, które dla nich przygotowaliśmy - mówił dr Paweł Cholewiński, dyrektor ds. lecznictwa MSS.
Październik jest także miesiącem profilaktyki raka piersi. Wszystkie panie w wieku 50+ mogły więc wykonać w Mazowieckiem Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu darmowe badania mammograficzne. Także kobiety bez względu na wiek mogły skorzystać z badania USG piersi. Dodatkowo prowadzona była edukacja z samobadania piersi. - Mammografia jest wykonywana w ramach programu profilaktycznego u kobiet między 50 a 69 rokiem życia. Taki program działa u nas w szpitalu nie tylko dziś, każda zainteresowana pacjentka może bez skierowania zgłosić się co dwa lata i wykonać takie badania. Zapisy na to badanie są "od ręki", a sprzęt, którym dysponujemy jest najwyższej jakości - tłumaczyła dr Katarzyna Cholewińska, kierownik zakładu radiologii MSS. - W ramach dnia otwartego wykonaliśmy już kilkanaście badań USG piersi, w których wykryliśmy zmiany wymagające dalszej kontroli. To pokazuje, że ta profilaktyka jest naprawdę ważna - wyjaśniała dr Katarzyna Cholewińska.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/dzien-otwarty-badan-profilaktycznych-zdjecia/86383
Została również przygotowana oferta dla dzieci, począwszy od niemowlęcia, a zakończywszy na nastolatku. Specjalista z zakresu rehabilitacji dziecięcej wykonywał ocenę rozwojową niemowląt. Chirurdzy dziecięcy zaś pomagali małym pacjentom w zakresie wad postawy, bólu stawów czy wad wrodzonych jak wnętrostwo, stulejka czy przepuklina. Konsultacji udzielał także fizjoterapeuta z doświadczeniem w rehabilitacji dzieci. - Podczas dzisiejszej akcji zgłaszają się do nas pacjenci tacy jak codziennie, czyli mniej więcej od trzeciego tygodnia życia do 18 roku życia. To są dzieci z wadami, ze stanami zapalnymi i różnymi innymi urazami. Warto zaznaczyć, ze od listopada chcemy poszerzyć naszą ofertę leczenia o urologie dziecięcą i o ortopedię - informowała dr Agnieszka Fliszkiewicz, kierownik oddziału chirurgii dziecięcej MSS.
Profilaktyka jest najlepszą formą zapobiegania ciężkim chorobą, dlatego podobne akcje mają być organizowane częściej. - Tego typu akcje mamy nadzieję, że uda nam się powtarzać przynajmniej dwa razy do roku. Chcielibyśmy już na wiosnę zorganizować podobne spotkanie z pacjentami. Może uda nam się przedstawić pacjentom także ofertę badań z zakresu ginekologii - mówił dr Paweł Cholewiński, dyrektor ds. lecznictwa MSS.
Również pacjenci podkreślali, że takie wydarzenia, są im potrzebne. - Te badania, które możemy dziś tutaj wykonać, to badania, które mogą o naszym zdrowiu już coś więcej powiedzieć. Ja jestem już po badaniu EKG, zmierzeniu poziomu cukru, ciśnienia i czekam na konsultacje kardiologiczną. Bardzo się cieszę, że są organizowane takie akcje i mogę brać w nich udział - mówiła pani Iza.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik.