Spotkanie odbyło się w sobotę, 7 września w Centrum Aktywności Seniorów w Radomiu i miało na celu szerzenie świadomości na temat profilaktyki nowotworowej. Uczestnicy mogli nie tylko wysłuchać porad ekspertów, ale też nauczyć się np. wykonywania samobadania piersi.
- Celem przede wszystkim jest to, aby zachęcić społeczeństwo do stosowania profilaktyki. Profilaktyka jest bardzo ważna, a my jako pacjenci onkologiczni doskonale o tym wiemy. Dlatego szczerze zachęcamy do tego. Przede wszystkim ja kieruję apel do osób zdrowych. I to właśnie osoby zdrowe, które nie mają żadnych dolegliwości, które po prostu cieszą się życiem, żeby tym życiem mogli cieszyć się nadal, muszą dbać o swoje zdrowie, trzeba ich kontrolować - mówi Alina Lament, prezeska Radomskiego Towarzystwa Pacjentów Onkologicznych.
Marta Michalska-Wilk, wiceprezydent Radomia podkreśla, że o profilaktyce nowotworowej trzeba mówić głośno.
- To nie może być temat tabu. O tym trzeba i należy rozmawiać, dlatego, że setki osób każdego dnia na całym świecie staje przed diagnozą, która zmienia ich życie. I to nie tylko życie fizyczne, ale także i życie psychiczne. Dlatego bardzo dziękuję Radomskiemu Centrum Onkologii, Radomskiemu Towarzystwu Pacjentów Onkologicznych. Wspólnie musimy i powinniśmy kreować przyszłość, gdzie profilaktyka będzie standardem, a nie wyjątkiem - podkreśla wiceprezydent.
Okazuje się, że mimo licznych akcji profilaktycznych, niewystarczający odsetek społeczeństwa wykonuje regularne badania.
- Patrząc na faktyczne wykonanie, na zupełnie nielimitowanych takich działaniach, jak mammografia profilaktyczna, badania cytologiczne, badania kolonoskopowe, to znacznie więcej osób powinno skorzystać z tych badań, niż korzysta i znacznie więcej osób powinno się zaszczepić przeciwko wirusowi HPV. To dotyczy młodzieży, dzieci - mówi prof. Tadeusz Pieńkowski, onkolog z Radomskiego Centrum Onkologii.
Polacy najczęściej chorują na nowotwory prostaty, płuc, jelita grubego, piersi i ginekologiczne.
- Zachorowania na nowotwory są związane z czynnikami demograficznymi. Więcej jest w liczbach bezwzględnych zachorowań, bo żyjemy dłużej, a to są w skali populacyjnej choroby występujące po 50. roku życia. Drugimi czynnikami, które sprzyjają, są różne nawyki. To jest palenie tytoniu, używanie alkoholu, nadwaga, nadmierna masa ciała - wylicza prof. Pieńkowski.
W czasie spotkania można było również porozmawiać ze specjalistami, którzy wspierają pacjentów onkologicznych, np. ze stowarzyszeń, czy zakładów fryzjersko-perukarskich.