Piątek, 12 stycznia
Wystawa w Łaźni. Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria „Łaźnia” (ul. Traugutta 31/33) zaprasza o godz. 18 na wystawę „Kaliwersum”. To niezwykła podróż przez różne „światy" i oblicza kaligrafii, gdzie każdy krok odkrywa nową, fascynującą stronę pisanej litery. Prace jednych z najlepszych, współczesnych, polskich kaligrafów i kaligrafek opowiedzą historię dawną i teraźniejszą. Zobaczymy wyjątkowe, pergaminowe kopie średniowiecznych manuskryptów wykonane tradycyjnymi metodami i barwnikami. Współczesne kompozycje zaskoczą świeżością i nowoczesnością, pokazując, jak kaligrafia ewoluowała w sztukę pełną kolorów i abstrakcyjnych form.
Koncert śródroczny - „Na strunach”. MOK Amfiteatr (ul. Daszyńskiego 5) zaprasza o godz. 18 na wyjątkowy koncert. Na scenie zaprezentują się wokaliści i instrumentaliści, którzy szlifują swój talent pod czujnym okiem profesjonalnych instruktorów z Amfiteatru. Kontakt z publicznością to nieodzowny element edukacji artystycznej, a koncert śródroczny na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń placówki. Tym razem usłyszymy światowe przeboje muzyki rozrywkowej. Wstęp wolny.
Liczba miejsc ograniczona.
Koncert kolęd prawosławnych. Resursa Obywatelska godz. 18.30Styczniowe wieczory z muzyką sakralną znaną z tradycji Kościoła Wschodniego powoli wpisują się w kalendarz stałych wydarzeń w Resursie Obywatelskiej. W tym roku wybrzmią dzięki Chórowi Politechniki Białostockiej „Polifonia” pod kierunkiem Aleksandry Szymaniuk oraz zespołowi Slavic Voices, który prowadzi Michał Hajduczenia. Chór „Polifonia” działa od 2002 r. Śpiewają w nim pracownicy, studenci oraz absolwenci uczelni. Specjalizuje się w wykonywaniu utworów religijnych, zwłaszcza cerkiewnych, ale ma w repertuarze także pieśni ludowe. Trio Slavic Voices tworzą Michał Hajduczenia (bas), Magdalena Cysewska (sopran) i Olena Gaidychuk (sopran). W jego repertuarze króluje słowiańska muzyka etniczna. Wstęp wolny.
Sobota, 13 stycznia
Spotkanie z Karolem Adamskim. Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria „Łaźnia” (ul. Żeromskiego 56) zaprasza o godz. 17 na spotkanie „Radomiak na krańcach świata: Manaslu”. Karol Adamski to alpinista, himalaista, podróżnik, przewodnik górski. Ma ponad 20 lat doświadczenia górskiego, a od ponad 10 lat uczestniczy jako lider wypraw w górach wysokich. Jako pierwszy Polak zdobył szczyt Cayambe - wulkan ekwadorski. Wspinał się na czterech kontynentach: w Himalajach, Andach, Kaukazie, Alpach, Górach Afryki, Dolomitach, Taurach. Wstęp wolny.
KRYSTYNA STANKO Karnawał z Rokiem 2024. O godz. 18 w sali Radomskiej Orkiestry Kameralnej rozpocznie się „Karnawał z Rokiem 2024”. Usłyszymy m.in. piękne standardy jazzowe: „My Favorite Things”, „Midnight Sun”, „You Don’t Know What Love Is” czy „500 Miles High”. Wisienką na torcie będzie kompozycja Jerzego Wasowskiego z tekstem Jeremiego Przybory „Zmierzch”. Muzykę, którą usłyszymy, cechuje niezwykła szlachetność, wyczucie stylu i bogactwo improwizacji, artyści kreują świeże podejście do znanych tematów, filtrując je przez swoją wrażliwość i doświadczenie. Krystynie Stańko towarzyszyć będą wybitni instrumentaliści: Dominik Bukowski – wibrafon, Marcin Wądołowski – gitary, Paul Rutschka – gitara basowa, Mikołaj Stańko – perkusja. Natomiast Radomską Orkiestrę Kameralną poprowadzi Szymon Morus. Wstęp płatny.
Niedziela, 14 stycznia
Bajkowa Niedziela. Resursa Obywatelska zaprasza o godz. 11 na spektakl teatru TAK „W 7 dni dookoła bajek”. Tym razem na najmłodszych radomian czeka… Smok Smokowski, niestraszny zwierzak, choć straszny niejadek. Rozgniewana mama wysyła go w podróż po świecie bajek. Wędrówka trwa siedem dni, a każdego z nich bohater trafia do… innej bajki Jana Brzechwy. I tak Smok Smokowski próbuje np. tańcować z igłą czy uczyć się od Kaczki Dziwaczki zabawnego zaklęcia, dostaje kataru, a nawet… prawie żeni się z biedronką, która czeka na żuka. Bilety: 15 zł.
Wystawa wycinanek. Muzeum im. Jacka Malczewskiego zaprasza o godz. 12 na wernisaż wystawy „Płonące. Wycinanki Moniki Krajewskiej w dni życia, dni śmierci wpisane. Wystawa w hołdzie ludności żydowskiej Radomia”. Na cykl składa się 31 prac, w których artystka nawiązuje do obiektów związanych z kultem synagogalnym i przenosi je na tradycyjną żydowską technikę papierowej wycinanki, pieczołowicie odtwarzając symbolikę i ornamentykę sztuki żydowskiej z Europy Środkowo-Wschodniej: stylizowaną roślinną dekorację, symboliczne przedstawienia zwierząt, repertuar tradycyjnych świętych symboli judaizmu (menora, Tora i Tablice Przykazań, Świątynia) oraz kaligrafowane cytaty z tekstów religijnych i modlitw. Wystawę uzupełni film prezentujący dzieje radomskich Żydów podczas II wojny światowej i relacje świadków tych wydarzeń oraz plansze z historią żydowskich mieszkańców Radomia od początków miasta. Po wernisażu odbędą się warsztaty wycinanki, prowadzone przez autorkę wystawy.
Koncert kolęd na nowy rok. Caritas Diecezji Radomskiej zaprasza na koncert kolęd w wykonaniu Tomka Kamińskiego z zespołem. Podczas wydarzenia odbędzie się licytacja na Domy Dziecka im. św. Jana Pawła II w Jasieńcu Iłżeckim. Godz. 17, Kamienica Deskurów.
Romantyczny wieczór w Czarnolesie. Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie14 zaprasza o godz. 16 na „Romantyczny wieczór. Mickiewicz, Słowacki, Norwid, Chopin i inni”. Wystąpią: Maja Komorowska (recytacja) i Paweł Kamasa (fortepian). Wstęp płatny – 30 zł.