- Jeszcze do końca tego roku w regionie radomskim będzie 700 naszych żołnierzy, około 10 proc. batalionu stanowić będą zawodowcy. Chcemy, aby ochotnicy pochodzili z każdej z gmin, bo oni najlepiej znają najbliższy teren swego działania, aby czas reakcji był jak najkrótszy – plany na najbliższe miesiące zdradził podczas spotkania ze starostą oraz przedstawicielami gmin ppłk Łukasz Baranowski. - Wojska Obrony Terytorialnej budujemy na solidnym fundamencie – wartościach i zasadach, które są dla nas drogowskazem. Na nich budujemy także społeczną odpowiedzialność za mieszkańców rejonów, na terenie których działamy.
Żołnierze podczas trzyletniego cyklu szkoleniowego uzyskują kwalifikacje z zakresu: taktyki, szkolenia ogniowego, przebywania w trudnych warunkach oraz ochrony przed skażeniami. Zdobyte umiejętności i wiedzę będą mogli wykorzystać m.in. podczas klęsk żywiołowych czy przy wypadkach komunikacyjnych.
Nabór prowadzi Wojskowa Komisja Uzupełnień w Radomiu. – Kandydaci mogą składać wnioski również na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej ePUAP - WNIOSEK o powołanie do Wojsk Obrony terytorialnej - ePUAP – informował obecny na spotkaniu komendant WKU ppłk Zbigniew Adamczyk. Najbliższe szkolenia podstawowe dla osób bez przeszkolenia wojskowego odbędą się w dniach 16-31 marca oraz 12-27 października tego roku. Szkolenie wyrównawcze dla osób z przeszkoleniem wojskowym zaplanowano na 24-31 marca oraz 20-27 października br.
Ponieważ WOT jest dosyć nową formacją w strukturach wojskowych, dlatego też duży nacisk został położony na informację i promocję przedsięwzięcia, a także na aktywną rekrutację. Jak zapowiada dowódca 62 batalionu ppłk Baranowski, w najbliższych dniach spotka się z wójtami i burmistrzami wszystkich samorządów. - Plakaty i ulotki to tylko jedna z form dotarcia do potencjalnych kandydatów. Najbardziej zależy nam jednak na bezpośrednim kontakcie z mieszkańcami, dlatego będę rozmawiał z gospodarzami gmin, by zaplanować spotkania z sołtysami i innymi przedstawicielami lokalnych środowisk. Chcemy także zaangażować się w wydarzenia okolicznościowe. Pojawimy się na festynach i imprezach po to, aby mieszkańcy poznali naszych żołnierzy. Liczę na dobrą współpracę z samorządami, szkołami i diecezją – mówił szef sekcji S-9 62 blp ppor. Dominik Pijarski.
O roli jaką będą pełnić terytorialsi, ale także o potrzebie informowania społeczeństwa o nowej formacji, mówił także starosta i jednocześnie przewodniczący powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego Waldemar Trelka.
Podczas spotkania, w którym uczestniczyli przedstawiciele gmin powiatu odpowiedzialni za obronę cywilną i zarządzanie kryzysowe, poruszono także kwestie związane z akcją kurierską i stałym dyżurem, który uruchamiany jest w warunkach wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa państwa i procedur związanych z podwyższaniem gotowości obronnej państwa.
Jak informuje naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Sławomir Płaza, istotą stałego dyżuru jest stworzenie warunków zapewniających ciągłość przekazywania ważnych decyzji o zadaniach powiatów i gmin w czasie wystąpienia sytuacji kryzysowej, a także wsparcie działań związanych z mobilizacyjnym rozwinięciem sił zbrojnych i likwidacją skutków sytuacji nadzwyczajnych.