W piątek, 20 maja w Radomiu odbyło się uroczyste spotkanie Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego i współpracujących lokalnych organizacji pozarządowych, w tym bractw kurkowych i chorągwi rycerskich, z udziałem przedstawicieli parlamentu, samorządów oraz instytucji wspierających Kolegium, z okazji 517. rocznicy uchwalenia Konstytucji Nihil Novi. - Dotychczas organizowaliśmy pikniki historyczne na skwerze unii wileńsko-radomskiej, tam też strzelaliśmy z armat, przypominaliśmy historię tej konstytucji. Na jesieni ubiegłego roku robiliśmy taki piknik z okazji odsłonięcia figury Zagłoby, więc tym razem postanowiliśmy w takim skromniejszym nieco wydaniu przeprowadzić tę rocznicę – mówi Jarosław Kowalik, prezes Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu.
Wykład nt. znaczenia uchwalonej Konstytucji w dziejach Polski i Europy wygłosi dr Adam Duszyk. - Wielkimi krokami zbliżamy się do kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji Nihil Novi. Sejm radomski, który obradował w Radomiu od 30 marca do pierwszyznach dni czerwca uchwalił kilkadziesiąt konstytucji. Tak się stało, że jedna z tych kilkudziesięciu ustaw przebiła się do naszej świadomości i nie bez przyczyny. Dlatego, że Konstytucja Nihil Novi ukształtowała do końca polski parlamentaryzm i wprowadziła nowy system polityczny. Od tej pory wszystkie prawa w Polsce mogły być uchwalane za zgodą trzech stanów sejmujących: króla, senatu i izby poselskiej. Była to rewolucyjna zmiana. To co się wydarzyło w Radomiu w 1505 r. było wydarzeniem przełomowym. Bardzo dobrze świadczy o Polakach, ponieważ mieliśmy kulturę parlamentarną w tamtych czasach na bardzo wysokim poziomie – mówi dr Adam Duszyk.
Co z odbudową zamku?
Spotkanie tradycyjnie było także okazją do rozmów o odbudowie Zamku Królewskiego. W tej sprawie były już konferencje naukowe, deklaracje, porozumienia, a nawet zapewnienie finansowania. Powołany został zespół archeologów i – jak mówi prezes Kowalik – opracowany jest program badań archeologicznych, który został zatwierdzony przez konserwatora zabytków. Mimo tego odbudowa jest nadal w powijakach.
- Mam nadzieję, że w najbliższym czasie prace ruszą. Dokumenty są przygotowane. Obiecane pieniądze cały czas są. Przed trzema laty Adam Bielan zobowiązał się nas wesprzeć, w naszych działaniach i wtedy też podjął dialog z premierem i zgodził się zarezerwować w budżecie 2 mln zł na przeniesienie praw własności – mówi Jarosław Kowalik. - Dwa lata temu podpisaliśmy dokument z marszałkiem Adamem Struzikiem, który zadeklarował sfinansowanie rewitalizacji. Nasz taki postulat podstawowy był w tej sprawie, aby właścicielem całej nieruchomości był Radom. Jedyny warunek, który jest, to jest wpisanie zadania do budżetu miejskiego i o to nie możemy niestety się doprosić. Przypomnę tylko, że wszystkie działki wokół tej nieruchomości są działkami miejskimi łącznie z Kamienicą Starościńską. Trudno, żeby ta w środku nieruchomość była własnością kogokolwiek innego.
Podczas uroczystości obecny był również europoseł Adam Bielan, który od początku wspiera pomysł i deklaruje, że cały czas są zagwarantowane pieniądze na pierwszy etap inwestycji.
- Już od wielu lat wspieram pana przewodniczącego Kowalika w sprawie odbudowy zamku w Radomiu. Mam nadzieję, że ta idea w końcu się zmaterializuje, pieniądze, które są potrzebne przynajmniej do tego, żeby rozpocząć pierwszy etap nie są wielkie z punktu widzenia budżetu państwa, potrzebna jest jednak współpraca z samorządem. Mam nadzieję, że społecznicy, którzy tutaj goszczą w końcu wywrą odpowiednią presję na władzach miasta i będziemy mogli zgodnie odbudować ten zamek – mówi Adam Bielan.
Uroczystość zakończyła się podziękowaniem dla osób i firm, które wsparły Kolegium w przedsięwzięciu „Zagłoba” na murach Miasta Kazimierzowskiego. Przekazano również akty erekcyjne.
https://www.cozadzien.pl/radom/czy-uda-sie-odbudowac-zamek-w-radomiu/53424