Dlaczego kobieta decyduje się zabić swoje dziecko?
Każda kobieta inaczej przeżywa poród. W zależności od jej psychiki i sytuacji życiowej może pojawić się depresja poporodowa, gdy kobieta nie godzi się z ciążą, albo tak naprawdę nie uświadamia sobie faktu, że po porodzie zmieni się jej całe życie. Dziecko jest osobną jednostką, nie jest już częścią jej ciała. Bardzo często kobiety, które przeżywają depresję nie mogą sobie z tym poradzić. Nadmiar obowiązków sprzyja obniżeniu nastroju czemu towarzyszy ciągłe przygnębienie i obniżenie nastroju. Jeśli ojciec dziecka wychodzi do pracy albo gdy tego ojca w ogóle nie ma pojawia się osamotnienie. W trakcie ciąży kobieta wzbudza bardzo duże zainteresowanie rodziny i znajomych, a po porodzie często zostaje sama z płaczącym dzieckiem, które ząbkuje, marudzi i nie daje odpocząć. Obowiązków przybywa, a góra prania i prasowania rośnie. To niektóre osoby przerasta.
Czy nasze babki i prababki nie zapadały na depresję poporodową?
Zapadały. Ale w tamtych czasach kobieta nie mogła pokazać, że się źle czuje. Nie mogła się przyznać do tego, że ma nadmiar obowiązków, że sobie nie radzi. Wtedy to się znosiło i nie miało znaczenia czy było to trzecie, czwarte czy piąte dziecko. Dziś na każdy stan emocjonalny mamy wytłumaczenie. Należy zaznaczyć, że nieprawdą jest, że depresja poporodowa dotyczy tylko pierwszego urodzonego dziecka. Może dopaść nawet przy trzecim czy czwartym, ponieważ wtedy dochodzi kolejny obowiązek i kolejna osoba, za którą jesteśmy odpowiedzialni. Warunki ekonomiczne i społeczne oraz obawa przed tym co powiedzą sąsiedzi na taką liczbę dzieci wpływa na naszą psychikę.
Przede wszystkim dlatego, że wstydzą się przyznać do tego, że sobie nie radzą. Nie są tego do końca świadome. Nie wiedzą, gdzie pójść.
Jak się leczy depresję poporodową?
Farmakologicznie i terapią. Niezbędna jest pomoc specjalisty.
Weźmy pod lupę przypadek młodej matki spod Grójca, która dwa tygodnie po porodzie zabiera pieluszki, kosmetyki, ubranka i znika z dzieckiem.
To nam wskazuje, że nie planowała zabić tego dziecka. Coś się musiał wydarzyć po drodze. To był bardzo niedługi czas po porodzie. Depresja poporodowa nie rozwija się w ciągu 24 godzin, tylko od 5 do 25 dni i może trwać miesiącami.
Czy kobiety, które zabijają dzieci pochodzą ze środowisk patologicznych czy są to jednostki, których psychika nagle została zaburzona?Nie znamy tych kobiet i ich rodzin, a każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Badania natomiast potwierdzają kilka prawidłowości. Dzieciobójczynie to najczęściej kobiety słabo wykształcone. Innym wspólnym elementem, o którym mówią badania jest to, że wszystkie znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. Rzadko te kobiety mają stałą pracę, często są utrzymywane przez rodzinę lub swojego partnera, jeśli taki jest. Zdarza się, że parter stawia ultimatum: jeśli urodzisz dziecko, odejdę. Niektóre kobiety tak kochają swoim partnerów, że decydują się ukrywać ciążę lub rodzić w warunkach domowych. Strach przed opuszczeniem przez partnera jest silniejszy niż życie własnego dziecka.
Dlaczego zamiast zabijać nie oddadzą dziecka do Okna Życia? Są skłonne zamordować, ale nie opuścić, tym samym stwarzając mu szansę na życie i adopcję.
Wynika to z niewiedzy. Brak w zasadzie informacji, gdzie się takie okno znajduje. Nie wiedzą, gdzie i do kogo się o tę pomoc zwrócić. Być może dla nich trudniejsze jest oddanie i porzucenie dziecka niż pozbawienie go życia. Każda rodząca kobieta powinna zostać wcześniej poinformowana, gdzie może zostawić dziecko pod opieką, gdyby go nie chciała.
Może powinny zająć się tym szpitale i przychodnie?
W Radomiu wkrótce ruszy kampania społeczna, która pomoże w upowszechnianiu tych informacji. Projekt będzie realizowany przez Wojewódzki Ośrodek Adopcyjny w Radomiu we współpracy ze stowarzyszeniem „Słoneczny dom”. Chcemy, aby w szpitalu na Józefowie i Tochtermana oraz w każdej przychodni znalazł się plakat i ulotki, które będą informowałby o tym, gdzie można zostawić dziecko i kto się nim potem zajmie. Nie może tak być, że matka, która nie chce wychować swojego dziecka, nie wie co ma z nim zrobić. Taka kampania jest po prostu potrzebna i niezbędna.
Niektóre z tych morderstw są niezwykle okrutne i brutalne. Dla tych kobiet nie ma w społeczeństwie zrozumienia. Na jednym z forów czytamy „[...]masakra co się z tymi potworami dzieje, bo o człowieczeństwie mowy być nie może. Nawet nie można takiej kobiety suką nazwać, bo ta dałaby się pokroić za swoje szczeniaki”. One są z góry przekreślone, a niekiedy społeczeństwo domaga się linczu.
Społeczeństwo zrozumienia nie daje, ale my musimy sobie zdawać sprawę z tego, że one mogły działać w psychozie i nie zdawały sobie sprawy z tego, co robią. Tak naprawdę nie oczekujmy, że społeczeństwo wykaże się zrozumieniem, bo każda niezaburzona kobieta oddałaby życie za swoje dziecko. A jeżeli ktoś zabija swoje dziecko to jest w głębokiej psychozie. Jeśli nie jest to depresja poporodowa, to poważne zaburzenie. Musimy sobie uświadomić, że one naprawdę nie działają w pełni świadomie – tutaj należałoby to zrozumienie wykazać.
Jak wykazać się zrozumieniem, gdy niektóre kobieta gotuje i kroi dziecko? To przecież zacieranie śladów, więc chyba nie może być mowy o braku świadomości tego, co się robi?
Ciężko w to uwierzyć, ale jestem tego pewna, że one nie do końca zdają sobie sprawę z tego co robią.