To była kolejna tego typu akcja w tym roku. Poprzednie cieszyły się dużym zainteresowaniem. Chętnych i tym razem nie brakowało. Mieszkańcy Radomia pod okiem specjalistów z oddziału okulistyki Międzyleskiego Szpitala w Warszawie przeszli szczegółowe badania wzroku.
- Tym razem w Radomiu wspólnie ze specjalistami Mazowieckiego Szpitala Międzyleskiego badamy wzrok mieszkańców. Diagnozowana jest zaćma, jaskra, retinopatia cukrzycowa, EMD, więc różne schorzenia. Chcemy, by mieszkańcy Mazowsza mieli łatwiejszy dostęp do tego typu badań - tłumaczy Agnieszka Gonczaryk, dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie.
Frekwencja była dużym zaskoczeniem. Już od samego rana do rejestracji ustawiły się długie kolejki. W związku z tym niewykluczone, że podobna akcja zostanie powtórzona.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/dobry-wzrok-mazowszan-w-radomiu-zdjecia/104150
- Z pewnością tak będzie. Będę rozmawiał z Departamentem Zdrowia o tym, aby to zrobić. Ponad 2 tys. osób, osiem lokalizacji w województwie, w Radomiu. Co ważne, są to badania przesiewowe, a jednocześnie po nich następuje automatyczne skierowanie do szpitali - mówi wicemarszałek Rafał Rajkowski.
Pacjenci zgodnie podkreślają, że to okazja do wykonania kompleksowych badań w jednym miejscu.
- Przyszłam, żeby skontrolować, czy nie biorą mnie takie choroby jak zaćma, jaskra, czy inne. Wtedy można wcześniej zainterweniować - mówi Małgorzata, mieszkanka Radomia.
- Dawno nie byliśmy na badaniach i teraz przyszliśmy. Po pierwsze są bezpłatne, po drugie gorzej widzimy, a po trzecie mamy czas - dodaje Alicja.
Co drugi Polak w wieku 16-54 lat nie widzi poprawnie, a co czwarty źle ocenia stan zdrowia swojego wzroku. Jednymi z najczęstszych chorób oczu są jaskra, zaćma, retinopatia cukrzycowa oraz AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej. Regularne badania okulistyczne pozwalają wykryć te choroby na wczesnym etapie i dają dużą szansę na wyleczenie, a przynajmniej na powstrzymanie ich rozwoju na wczesnym etapie.