Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Dramatyczny apel szpitala na Józefowie

Dramatyczny apel szpitala na Józefowie
Przypomnijmy wojewoda mazowiecki - Konstanty Radziwiłł, zlecił Radomskiemu Szpitalowi Specjalistycznemu zapewnienie 200 łóżek dla pacjentów z koronawirusem, w tym 10 łóżek intensywnej terapii. We wtorek, 20 października dyrekcja Radomskiego Szpitala Specjalistycznego poinformowała, że w związku z decyzją wojewody mazowieckiego, wytypowano oddziały na których znajdą się tzw. łóżka  covidowe. W sumie wytypowano aż 13 oddziałów. Tym samym oznacza, to że praktycznie miejski szpital znowu powraca do jednoimienności, a to rodzi kolejne konsekwencje - w Radomiu dla pacjentów z innymi schorzeniami dostępny będzie Mazowiecki Szpital Specjalistyczny. 
 
 
Dlatego władze szpitala na Józefowie już teraz zwracają się do mieszkańców Radomia i regionu radomskiego z "ostrzeżeniem o poważnie utrudnionym dostępie do opieki zdrowotnej spowodowanym skierowaniem wszystkich osób cierpiących na inne choroby niż COVID-19 do Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego".
 
"Decyzją wojewody mazowieckiego Radomski Szpital Specjalistyczny stał się na nowo de facto szpitalem jednoimiennym. Tym samym nasz szpital będzie musiał obsługiwać nawet kilkaset tysięcy osób. Na barkach naszego szpitala znów będzie spoczywać obowiązek leczenia chorych na wszystkie inne schorzenia niż zakażenie koronawirusem. Opóźnione lub odwołane zostaną zapewne zabiegi planowe. W związku z powyższym uważamy podjęte przez wojewodę decyzje w sprawie szpitala miejskiego w Radomiu za nietrafione, gdyż odbiją się rykoszetem na całej radomskiej służbie zdrowia, a co gorsza – na samych pacjentach. Mamy świadomość, że epidemia rozwija się bardzo dynamicznie, skala zachorowań jest bardzo niepokojąca i zapewnienie łóżek dla pacjentów z COVID-19 jest niezbędna. Istnieją jednak innego rodzaju możliwości działania. Przykładem może być rozwiązanie przyjęte przez województwo lubelskie, w którym szpital w Puławach, a nie w Lublinie, jest placówką medyczną przeznaczoną dla zakażonych koronawirusem. Podobne rozwiązanie wybrano w województwie świętokrzyskim – tam szpitalem zakaźnym jest placówka w Starachowicach – nie w Kielcach. Lublinianie i kielczanie nie muszą się martwić o dostępność do świadczeń zdrowotnych – radomianie i mieszkańcy powiatu już tak. Liczymy na to, że władze Radomia podejmą wszelkie możliwe próby, by zmienić decyzję wojewody mazowieckiego w sprawie łóżek covidowych w naszym mieście. To bardzo ważne dla zdrowia radomian i mieszkańców ościennych gmin" - czytamy w apelu jakie skierowały władze MSS. 
 
Większa ilość łóżek nie rozwiąże problemu 
 
Na początku października, po około tygodniu od kiedy RSS zaczął pracować jako szpital wysokospecjalistyczny, zaczęły się robić problemy z dostępnością łóżek dla pacjentów z COVID-19, bo wówczas szpital miał obowiązek zabezpieczyć 26 takich łóżek. Szybko okazało się, że to za mało. Wówczas władze miasta wystąpiły z pismem do wojewody informującym o bieżącej sytuacji Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, ale wiceprezydent Jerzy Zawodnik podkreślał, że zwiększenie ilości łóżek w miejskiej lecznicy dla pacjentów z koronawirusem nie rozwiąże problemu.  - Wiadomo, że są pacjenci z COVID-19, którzy wymagają pomocy, ale z drugiej strony są również pacjenci chorzy na inne schorzenia, którzy potrzebują pomocy. I wiemy już, że jeden szpital specjalistyczny w Radomiu to za mało. Dlatego jakakolwiek decyzja o wprowadzeniu większej ilości łóżek dla pacjentów z koronawirusem nie spowoduje rozwiązania problemu, bo ci pacjenci trafiają na inne oddziały. Potrzebne jest wyjście systemowe - mówił w rozmowie z nami na początku października wiceprezydent Jerzy Zawodnik. Zaznaczył również, że  "jeden z podmiejskich szpitali z powiatu radomskiego lub regionu powinien zostać przemianowany na placówkę jednoimienną dedykowaną pacjentom z koronawirusem, a szpitale specjalistyczne powinny leczyć na inne dolegliwości, bo faktycznie na inne choroby umiera dużo więcej osób niż na COVID". 
 
 
Przywrócenie miejskiej lecznicy do normalnego funkcjonowania miało przede wszystkim również odciąż szpital na Józefowie, który w trakcie, kiedy funkcjonował w mieście jako jedyny specjalistyczny szpital, przeżywał prawdziwe oblężenie. 
 

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy