Centrum Pomocy Migrantom znajduje się w Domu McGivney’a przy ul. Wernera w Radomiu. Aktualnie z oferowanego wsparcia korzysta ponad 3 tys. osób, z czego 30 proc. stanowią dzieci. – Na terenie centrum świadczymy pomoc w różnym wymiarze. Potrzebujący mogą skorzystać zarówno ze wsparcia psychologicznego, materialnego czy po prostu integracyjnego. Teraz szczególnie stawiamy na integracje rodzin ukraińskich z polskimi, aby wdrożyć migrantów do życia w Polsce. Na co dzień pomagamy w znalezieniu pracy czy wypełnianiu niezbędnych dokumentów. Często też podpowiadamy, jak zapisać się chociażby do lekarza – wyjaśnia Yana Lykhman, doradczyni integracyjna w Centrum Pomocy Migrantom.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/centrum-pomocy-migrantom-drugi-rok-pomocy-dla-ukrainy-zdjecia/98913
Migranci na terenie centrum mogą skorzystać z pomocy psychologicznej. Jedną z psychoterapeutek jest Natalia Tkachenko, która również musiała uciekać przed wojną. - Ludzie zwracają się z różnymi problemami. Często są to bardzo poważne sprawy, a czasem ktoś potrzebuje zwykłej rozmowy. Sytuacja dla nas jest bardzo trudna, ponieważ znaleźliśmy się daleko od domu, w obcym kraju. Oczywiście bardzo cieszymy się z otrzymanej pomocy, ale zawsze lepiej u siebie - powiedziała Natalia Tkachenko.
Na terenie placówki prowadzone są także lekcje języka polskiego zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. - Znajomość naszego języka jest taką podstawową do tego, by te osoby mogły się poczuć bardziej komfortowo. Do naszego centrum trafiają głównie mamy ze swoimi dziećmi, dlatego też niezwykle ważne jest, aby zorganizować dla tych najmłodszych odpowiednie zajęcia - tłumaczy Magdalena Gliszczyńska, rzeczniczka prasowa Caritas Diecezji Radomskiej.
Centrum współpracuje także m.in. z Call-Center przy Ambasadzie Ukrainy w Polsce. – Nasze Call-Center działa od pierwszych dni wojny i było reakcją na to, co się wówczas wydarzyło. Przy tak dużej ilości osób, które potrzebowały pomocy, my byliśmy takim pierwszym punktem, do którego mogli się zwrócić. Na samym początku dziennie odbieraliśmy około tysiąca telefonów – tłumaczy Zinoviia Perun, kierowniczka Call-Center przy Ambasadzie Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej.
W sobotę, 24 lutego odbyło się spotkanie podsumowujące dwa lata działalności centrum. W trakcie wydarzenia zainteresowane osoby mogły skorzystać z bezpłatnych konsultacji indywidualnych z pracownikami Call-Center przy Ambasadzie Ukrainy, przedstawicielami Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) czy pracownikami MOPS w Radomiu. Odbyły się także wykłady, na których zostały omówione takie tematy, jak legalizacja pobytu i korzystanie z ochrony w Polsce, instrumenty wsparcia obywateli Ukrainy, rehabilitacja dla osób niepełnosprawnych czy pomoc społeczna.