Były koncerty, ciekawe zajęcia, punkty informacyjne. Radom świętował Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
- Celem wydarzenia jest uświadomienie społeczeństwa, że dzieci, młodzież i ludzie z zaburzeniami zachowania nie są dla nas zagrożeniem. Pomoc jaką im okażemy, to jak będziemy ich akceptować wpłynie na to jak będą się adoptować – wyjaśnia Katarzyna Ziętek, wiceprezes Stowarzyszenia Karuzela. Stowarzyszenie było organizatorem akcji, która rozpoczęła się przed południem na fontannach, a była kontynuowana w muszli koncertowej w Parku im. T. Kościuszki. Wystąpiła m.in. orkiestra Grandioso, a gwiazdą był zespół Playboys. W parku były też stoiska informacyjne, w których logopedzi, psychologowie, nauczyciele i terapeuci byli gotowi do udzielania odpowiedzi rodzicom szukającym pomocy lub informacji.
– Gdy dziecko nie mówi, nie kontaktuje, nie utrzymuje kontaktu wzrokowego, to już powinno nam dać do myślenia. Mówi się, że dwa słowa na dwa lata to za mało. Dziecko w takim wieku powinno mówić 200 słów, a często bywa, że dziecko np. nie mówi, a rodzice są uspokajani przez lekarzy, że wyrośnie. Taki jest w Polsce stereotyp. Dlatego zachęcamy do wizyty u logopedy i psychologa – wyjaśnia Katarzyna Ziętek.
Atrakcje przygotował też klub rodziców działający przy fundacji JiM. Były warsztaty dla rodziców i pedagogów zajmujących się autystycznymi dziećmi, zajęcia kulinarne, a na scenie przed Galerią Słoneczną seria koncertów, wystąpił m.in. Chór Gospel Radom. Włączyli też m.in. sportowcy i piloci z Zespołu Akrobacyjnego "Orliki" i Port Lotniczy Radom.
- Chcemy powiedzieć czym jest autyzm, jakie są objawy, jak się żyje z autyzmem, nam rodzicom i naszym dzieciom – wyjaśnia Renata Białek z klubu rodzica JiM, matka autystycznego dziecka i jednocześnie terapeuta dzieci z autyzmem. - Próbujemy budować pozytywne spojrzenie na dzieci z autyzmem, temu służy ta akcja.
W Galerii Słonecznej był punkt informacyjny, który cieszył się popularnością. – Rodzice pytają gdzie można uzyskać diagnozę i pomoc terapeutyczną. Zdarza się, że rodzice mają diagnozę dziecka i nie wiedzą gdzie się udać, żeby uzyskać fachową pomoc. My, jako rodzice dzieci autystycznych już te szlaki przetarliśmy i chętnie dzielimy się naszą wiedzą. Cieszy, kiedy rodzice, którzy zauważają, że coś w rozwoju dziecka jest inaczej, przychodzą i pytają. Wczesna diagnoza jest ważna. Im wcześniej zaczniemy z dzieckiem pracować, tym więcej osiągniemy – mówi Renata Białek.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu jest obchodzony od 2008 r. Obchody dnia mają na celu podniesienie świadomości społecznej na ten temat, zwrócić uwagę na dyskryminację i izolację jakich doświadczaj ludzie dotknięci autyzmem.