Z roku na rok sanepid odnotowuje coraz więcej przypadków chorych na grypę, przy jednoczesnym spadku liczby szczepień przeciw niej. W tym roku w wyniku powikłań zmarły dwie osoby. Odnotowano także dwa przypadki AH1N1.
- Dane wskazują na wzrost o 9 tys. 907 zarejestrowanych przypadków, w stosunku do takiego samego okresu w ubiegłym roku – mówi Małgorzata Gregorczyk, rzecznik prasowa Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu. W okresie od 1 stycznia 2016 do 31 marca 2016 radomski sanepid zarejestrował 34 tys. 898 przypadki zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę oraz infekcje grypopodobne. W wyniku powikłań zmarły dwie osoby w wieku 42 i 55 lat. Ponadto na terenie Radomia i powiatu radomskiego zostały potwierdzone dwa przypadki grypy AH1N1.
W Radomiu odnotowano 23 tys.430 przypadki zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę (46 osób było hospitalizowanych). W powiecie radomskim zachorowało 11 tys. 468 osób, z których 20 było hospitalizowanych. - Najprawdopodobniej spowodowane jest to mniejszą liczbą szczepień przeciw grypie. Z roku na rok obserwujemy tendencję spadkową. Najwięcej szczepi się seniorów i osób w wieku 15-64 lata – wyjaśnia Gregorczyk.
W 2013 roku przeciw grypie zaszczepiło się 9 tys. 672 osób, natomiast w 2014 było ich ponad 750 mniej (8 tys. 906). – Niby świadomość jest duża, ale ludzie dalej boją się powikłań, wpływ mają też ruchy antyszczepionkowe. Trudno wskazać jednoznacznie, dlaczego tak się dzieje. Dużo mówi się o grypie, na bieżąco informujemy w mediach o sytuacji epidemiologicznej - dodaje rzecznik PSSE.
Sanepid podkreśla, że ryzyko odczynów poszczepiennych jest minimalne, a tylko profilaktyka może uchronić nas przed zachorowaniem i groźnymi powikłaniami. Szczepić można się przez cały rok, a najlepiej w okresie przedsezonowym grypy, który przypada na wrzesień i początek października. Nie ma jednak przeciwskazań do szczepienia w okresie wzmożonego wzrostu zachorowań na grypę. Szczepić można już u niemowlęta od szóstego miesiąca życia.
Należy podkreślić, że każde szczepienie musi być poprzedzone wizytą u lekarza, który potwierdzi, że nie ma przeciwskazań.
Obecnie szczepionki w sanepidzie (koszt 30 zł) nie są już dostępne. – Szczepionkę można natomiast kupić w aptece i przyjść do naszego punktu szczepień – dodaje Gregorczyk. Punkt szczepień przy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu czynny jest we wtorki, środy i czwartki w godz. 15-16.30.