Park edukacyjny, skansen archeologii eksperymentalnej, rekonstrukcja osady czy ogród sensoryczny - to tylko niektóre z elementów mających tworzyć Park Kulturowy Stary Radom. O powstaniu parku kulturowego mówi się od lat. W 2011 rada miejska przyjęła uchwałę o jego utworzeniu. To projekt, który zakłada rewitalizację części miasta położonej nad rzeką Mleczną. Obecnie teren ten jest niezagospodarowany i zdegradowany, ale jak zapowiadają władze miasta, ma się to zmienić.
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/park-kulturowy-stary-radom-konsultacje-zdjecia/78270
- Do tego, żeby stworzyć dokładny projekt potrzebujemy konsultacji z mieszkańcami. Potrwają one do 17 grudnia. Będzie jeszcze okazja wyrazić swoje zdanie w sobotę, 10 grudnia na placu Jagiellońskim i w niedzielę przy bulwarach na ul. Odrzańskiej - mówi Sebastian Równy, dyrektor wydziału kultury UM. - Mieszkańcy będą mogli obejrzeć koncepcję, porozmawiać z jej twórcami, oddać głos w ankiecie. To będzie nam potrzebne, żeby przy projektowaniu parku wziąć pod uwagę problemy i pomysły, bo jak widać jest ich sporo.
https://www.cozadzien.pl/radom/piotrowki-drugie-zycie-ruszyla-sonda-spoleczna/78111
Koncepcja Parku Kulturowego Stary Radom powstała we współpracy wielu wydziałów urzędu miejskiego i Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Była też konsultowana z mazowieckim konserwatorem zabytków. Zakłada stworzenie atrakcyjnej, otwartej widokowo przestrzeni pokazującej początki osadnictwa na terenie Radomia w powiązaniu z edukacją ekologiczną. Władze miasta zapowiadają, że będzie to atrakcyjne miejsce pokazujące początki osadnictwa w Radomiu. Ma to być przestrzeń o charakterze kulturalnym, edukacyjnym i rekreacyjnym. Na zagospodarowanie terenu miasto chce pozyskać fundusze unijne.
- Przedstawiliśmy kilkanaście uwag dotyczących zagospodarowania. W tym momencie zajmujemy się tylko wycinkiem wycinkiem parku kulturowego i tutaj należałoby właściwie sprecyzować, że dotyczy to tylko elementu, który był wcześniej projektowany jako park Mleczna. Bo tak mniej więcej w pierwszej koncepcji to funkcjonowało - tłumaczy Jacek Słupek z Klubu Przyrodników Regionu Radomskiego. - Natomiast działań wymagają też pozostałe elementy parku kulturowego. Przede wszystkim Stare Miasto i obszar parku Stary Ogród. Należałoby te działania rozplanować na kilka, kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt lat. Mamy sprecyzowane zagrożenia w planie ochrony, które rada miejska przyjęła w 2017 r. i dobrze byłoby żebyśmy zajęli się bieżącymi problemami. Również dotychczasowe doświadczenia z realizacji programu Life czy Radomskiego Obszaru Funkcjonalnego, dobrze byłoby przełożyć do długofalowego działania na tym terenie.
W planach jest m.in. zagospodarowanie grodziska Piotrówka i rekonstrukcja części osady podgrodowej. Koncepcja obejmuje także zlokalizowanie na terenie parku kulturowego Stary Radom placów zabaw, urządzenie "średniowiecznego sadu", wytyczenie ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej i punktów widokowych oraz ustawienie elementów małej architektury takich jak: ławki, leżaki, altany, wiaty, rzeźby nawiązujące do średniowiecza. Ma też powstać miejsce do organizacji lekcji muzealnych.
https://www.cozadzien.pl/radom/gotowa-jest-koncepcja-parku-kulturowego-stary-radom/77364
- Prace nad zagospodarowaniem terenów Piotrówki trwają od bardzo wielu lat. Jestem z nimi związana od ponad dwudziestu. Praca dyplomowa, którą robiłam na wydziale architektury, dotyczyła zagospodarowania terenów zieleni wokół Piotrówki nad Mleczną - mówi Magda Wielogórska z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. - Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Stare Miasto powstał w 2017 r. Dotyczy on też terenów wokół kościoła św. Wacława. Niecały miesiąc temu uchwaliliśmy plan dla Piotrówki. Te prace cały czas trwają. Zaangażowanych w nie jest bardzo wiele osób działających z pasją. Więc dyskusja podczas konsultacji jest bardzo zajadła.
Spotkania informacyjne odbyły się też 11 grudnia na placu Jagiellońskim i 12 grudnia (niedziela), na parkingu przy bulwarach, przy ul. Odrzańskiej.
- Wszystkie atrakcje, które są zaproponowane i poddane sondzie były wypracowywane przez dekady. Bardzo cenny jest tu głos mieszkańców - mówi Magda Wielogórska. - Spierają się tu fachowcy, przyrodnicy, miłośnicy historii, mieszkańcy. To cały czas jest żywy temat. To jest najcenniejsze, że możemy to zrobić razem i dla wszystkich.
W sondzie można wziąć udział poprzez wypełnienie ankiety:
- w formie elektronicznej - poprzez przesłanie jej na adres: [email protected].
- w formie papierowej - w stałych punktach:
- Biuro Rady Miejskiej, ul. Rynek 1,
- Biuro Obsługi Mieszkańca (pok. 19), ul. Kilińskiego 30,
- Centrum Organizacji Pozarządowych i Komunikacji Społecznej (pok. 104) ul. Żeromskiego 53,
- Centrum Organizacji Pozarządowych i Komunikacji Społecznej, ul. Struga 1,
- Centrum Informacji Turystycznej, ul. Rwańska 16.
Sonda potrwa do 17 grudnia.
- Piotrówka będzie zagospodarowana raczej nietrwale. Będą to elementy głównie drewniane, które ząb czasu będzie nadgryzał. Ja sobie to tak wyobrażam, że będą to rzeczy, które będą trwały tylko przez 10-20 lat. Potem one naturalnie, jak wszystko na Piotrówce, będą się zmieniały. To może być żywy organizm i warto spróbować , co tu zadziała. Fajnie by było, żeby to miało markę i charakter Piotrówki. Chciałabym tutaj poczuć stare drewno - mówi Wielogórska.