Ziemia to jedyne miejsce do życia, jakie jest nam dane, dlatego my, jej mieszkańcy, musimy zadbać o to, by była domem także dla przyszłych pokoleń.
Światowy Dzień Ziemi obchodzony 22 kwietnia, poprzedził Tydzień Ziemi, który trwał od 14 kwietnia.
https://www.cozadzien.pl/radom/posadzili-las-pamieci-jana-pawla-ii/91085
Dlaczego obchodzimy Dzień Ziemi?
Obchody Dnia Ziemi został zainicjowany w 1970 r. przez amerykańskich ekologów. Przejęci postępująca degradacją środowiska naturalnego zaczęli oni domagać się większej troski o kondycję planety i jej bogactwo przyrodnicze.
Od ponad pół wieku, kwietniowe obchody są okazją do zwrócenia uwagi na problemy związane z degradacją środowiska, a w ostatnich latach także ze zmianami klimatycznymi. Obecnie Dzień Ziemi obchodzony jest w ponad 190 krajach.
Dzień Ziemi a ochrona środowiska
Obchody Dnia Ziemi służą budowaniu świadomości społecznej w zakresie ochrony środowiska, a także podejmowaniu konkretnych działań.
Znajduje to swoje odzwierciedlenie w różnych obszarach życia, między innymi w polityce, edukacji, w nauce, kulturze, a nawet muzyce (przykładem jest utwór „Earth Song” Michaela Jacksona).
Wśród akcji towarzyszących obchodom są „Godzina dla Ziemi” (w ostatnią sobotę marca, symbolicznie wyłączane są światła w domach i biurach) oraz coroczne sprzątanie świata.
Organizowane z okazji Dnia Ziemi warsztaty, spotkania, konferencje, wykłady, konkursy, to tylko część wysiłków podejmowanych na rzecz ochrony środowiska.
Dzień Ziemi – działaj i Ty!
Dzień Ziemi to także okazja do pokazywania indywidualnych postaw i pomysłów na wspieranie natury.
Zobacz, co Ty możesz zrobić, nie tylko 22 kwietnia, ale każdego dnia:
Dzień Ziemi (Earth Day), z inicjatywy amerykańskich nurtów proekologicznych, ustanowiono w 1970 roku. Z biegiem lat to proekologiczne święto zaczęto obchodzić na całym świecie – w Polsce od 1990 roku. Ponadto Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) wskazała 22 kwietnia jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi (w 2009 roku rezolucją A/RES/63/278 z inicjatywy Boliwii).